Rok 1968. Środek Peerelu

Wstecz

srodekprlKolejny album w serii wydawniczej obejmującej kluczowe wydarzenia ze współczesnej historii Polski opowiadane świadectwami i obrazem. Koncepcja oddania głosu świadkom i świadectwom, dynamiczny montaż zróżnicowanych źródeł (relacji, listów, fragmentów prasy, obwieszczeń, uchwał, utworów literackich), oryginalna, rozbudowana ikonografia (zdjęcia, plakaty, afisze, ulotki) oraz obecność życia codziennego składają się na przystępną i atrakcyjną formę publikacji w serii.

Tytułowy rok 1968 nie zachwiał Peerelem; bunt studentów spalił się i przeminął, rozpętano a następnie wyciszono antysemicką nagonkę, wielu zmuszono do wyjazdu z Polski, polskie czołgi wjechały do Czechosłowacji, a Ryszard Siwiec spalił się w proteście, czego zebrany na stadionie stutysięczny tłum… nie zauważył. „Nasza mała stabilizacja” wydawała się wtedy również stabilizacją systemu. Mimo tego 1968 przeszedł do historii jako rok buntu. To co początkowo wydawało się niszowym, epizodycznym protestem stało się zaczynem późniejszych przemian, a wydarzenia marcowe w dużej mierze ukształtowały pokolenie, które potem zmieniło Polskę.

W publikacji wykorzystano wypowiedzi ludzi władzy, relacje protestujących studentów, pisarzy, „zwykłych ludzi”, fragmenty z ówczesnej prasy, dokumenty KC, źródła SB i materiały propagandowe.
Bogaty materiał ikonograficzny oraz świadectwa dotyczące życia codziennego w czasach środka gomułkowskiej „małej stabilizacji” sprawiają, że obraz epoki jest wyjątkowo plastyczny.
 
Rok 1968. Środek Peerelu
Wybór i opracowanie: Agnieszka Dębska
Współpraca: Katarzyna Madoń-Mitzner
Konsultacja historyczna: prof. dr hab. Jerzy Eisler
Projekt graficzny: Danuta Błahut-Biegańska, Teresa Lis
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Oprawa twarda, 247 stron

Polecamy pozostałe albumy w serii: Rok 1918. Odzyskiwanie Niepodległej;  Rok 1939. Rozbiór Polski; Droga do „Solidarności”. Lata 1975-80; Karnawał z wyrokiem. Solidarność 1980-81; Stan wojenny. Ostatni atak systemu; Upadek Peerelu. 1986-1989.