Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy – tom 3.

Wstecz

Pierwszy tomStudio Session-093-Edit otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii edycja warszawska oraz Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana. Autorzy zapraszają do odwiedzenia warszawskich „ostańców” – tych nielicznych przedwojennych kamienic, które dotrwały do naszych czasów. Wśród osiemnastu kamienic pokazanych w książce są m.in. Dom pod Gigantami w Alejach Ujazdowskich 24, kamienica przy Ogrodowej 65, dom przy Siennej 72. Zapraszamy na spotkanie z udziałem autorów Magdaleny Stopy i Jana Brykczyńskiego i mieszkańców kamienic.

Magdalena Stopa: „Trzeci, ostatni już tom Ostańców, skłania do podsumowań. Pierwszy tom ukazał się w 2010 roku, drugi w 2011. W ciągu blisko czterech lat spisałam opowieści 75 mieszkańców 59 warszawskich kamienic. (…) Odszukanie rozmówców nie było proste, mało kto mieszka w tym mieście pod przedwojennym adresem, prawie wszelka ciągłość została tu zerwana. Trud jednak nie poszedł na marne. Nagrodą były dziesiątki niezwykłych opowieści. (…).

Uświadomienie sobie ceny, jaką ludzie zapłacili za to, że przyszło im żyć w Warszawie, konsekwencji, jakie ponieśli z powodu wydarzeń, na które nie mieli wpływu, pomaga mi lepiej zrozumieć teraźniejszość tego miasta, a także – w jakiejś mierze – dlaczego moje, własne życie toczy się tu tak, a nie inaczej.”

Więcej informacji o poprzednich tomach: Ostańce część 1, Ostańce część 2

Poniżej fragmenty relacji filmowej z premiery książki w DSH.

Kup album w Księgarni internetowej DSH