WYŁĄCZ SYSTEM

Wstecz

4 czerwca – Święto Wolności:
festiwal Wyłącz System vol. 8
Fiesta i koncert na Placu Defilad

Po raz ósmy zapraszamy do świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989.  W programie m.in. koncert, podczas którego wystąpią:  Maciej Maleńczuk, Voo Voo, NOSOWSKA, The Jobers pod dyr. Marcina Partyki, Pablopavo i Ludziki. WSTĘP WOLNY.

Szczegółowy program
Wyłącz System vol. 8
4 czerwca (sobota), od godz. 18.00, Plac Defilad
WSTĘP WOLNY

Fiesta Wyłącz System
(prowadzenie: Jerzy Kisielewski, Joanna Szczepkowska, reżyseria: Wojciech Faruga)

godz. 19.30 – Nowe wielkie przemówienia, reż. Radosław Rychcik,
godz. 20.00 – Maciej Maleńczuk,
godz. 20.30 – Voo Voo,
godz. 21.30 – NOSOWSKA,
godz. 22.30 – The Jobers pod dyr. Marcina Partyki,
godz. 0.00 – Pablopavo i Ludziki.

Opisy wydarzeń:

Nowe wielkie przemówienia

Znane aktorki młodego pokolenia w przemówieniach wielkich polityków i przywódców! Najważniejsze mowy poświęcone ideom, które wpłynęły na oblicze historii. Wszystkie koncentrować się będą wokół wolności, suwerenności, pokoju i tolerancji. Wykorzystane przemówienia: Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa (obecnie Józefa Piłsudskiego) w Warszawie (2.06.1979), Lecha Wałęsy w Kongresie USA (15.11.1989) oraz Malcolma X „Karty wyborcze albo kule” (12.04.1964) i Steve’a Jobsa podczas wręczenia dyplomów na Uniwersytecie Stanforda (12.06.2005).

Reżyseria: Radosław Rychcik. Muzyka: TNBC  (Piotr Lis, Michał Lis, Bartosz  Ignor, Maciej Matysiak). Kostiumy: Anna Maria Karczmarska. Występują: Karolina Gibki, Jaśmina Polak, Justyna Wasilewska.

Dzięki uprzejmości Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu wykorzystano fragment utworu, którego premiera miała miejsce w ramach 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w spektaklu „Wielkie przemówienia”

Wybory w Virtual Reality

Tym razem festiwal Wyłącz System przeniesie nas w czasie – zarówno do 1989, jak i w przyszłość. 4 czerwca 1989 dokonaliśmy wyboru – wybraliśmy wolność. Projekt symbolicznie i w lekkiej formie upamiętnia ten wybór. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszą wizję przyszłości Placu Defilad zaproponowaną przez autorów kolekcji Warszawy Przyszłości FUTUWAWA.

Plenerowa, interaktywna galeria zdjęć i materiałów filmowych

Wystawa, przygotowana w technologii Motion Dynamics, poświęcona została wydarzeniom związanym z rokiem 1989 w Polsce i na świecie oraz historią Placu Defilad. Wszystko to w trzech galeriach zatytułowanych: „1989 – wybraliśmy wolność”, „1989 – Polska i Świat”, „Plac Defilad: 1955–2016”.

Wcześniej, o godz. 13.00, zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na debatę:
Gotowość. Społeczeństwo i jego przywódcy. Marzec 1981 – czerwiec 1989.
Gośćmi będą: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski. Prowadzenie: Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA), Antoni Dudek.
Organizatorzy: Ośrodek KARTA, DSH. Miejsce debaty: DSH (Karowa 20). Wstęp wolny.

Przepraszamy. Z przyczyn technicznych zapowiadana transmisja debaty się nie odbędzie. W późniejszym terminie całość nagrania zamieścimy na naszej stronie.

Wyłącz System vol. 8
Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partner: Plac Defilad

Dlaczego świętujemy?
1989 rok to przełomowy czas w najnowszej historii Polski. Skutki wyborów 4 czerwca  czynią z tej daty symboliczny moment przejścia od komunistycznej dyktatury do wolności. Nie waham się powiedzieć, że 4 czerwca 1989 roku to jedna z najważniejszych dat w naszych dziejach. Niewiele mamy tak radosnych rocznic, dlatego z wielką przyjemnością zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Pomysł budowania tradycji Święta Wolności narodził się 9 lat temu. W 2008 roku Dom Spotkań z Historią
i Ośrodek KARTA zaproponowały Urzędowi m.st. Warszawy, by w 2009 roku, na który przypadała okrągła 20. rocznica 4 czerwca 1989 roku, zorganizować obchody w  stolicy. Władze miasta powierzyły DSH koordynację Święta Wolności, na które złożyły się inicjatywy różnych organizacji. Dom Spotkań przygotował również własne wydarzenia – festiwal Wyłącz System. Siedem lat temu zaprosiliśmy więc po raz pierwszy do przyłączenia się do święta o charakterze społecznym i apolitycznym, czemu sprzyja pozarządowy  rodowód i programowa neutralność światopoglądowa DSH.

W 2016 roku po raz pierwszy Świętu Wolności towarzyszyć będzie kampania społeczna  z hasłem „Wybraliśmy wolność. 4 czerwca 1989”. Jesteśmy bowiem głęboko przekonani, że 4 czerwca to święto całego społeczeństwa, tak jak sukces „Solidarności” w czerwcowych wyborach roku był zasługą wszystkich, którzy tego dnia solidarnie powiedzieli „nie” systemowi komunistycznemu. Chcielibyśmy również przywołać wspomnienie ówczesnego poczucia wspólnoty i radości. Kampania została przygotowana z myślą o całej Polsce, nie tylko stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zachęca lokalne samorządy do włączenia się do świętowania. Ze strony Domu Spotkań z Historią (dopobrania.starastrona.dsh.waw.pl)  można bezpłatnie pobrać projekty graficzne kampanii (wcześniej prosimy o kontakt: informacja@starastrona.dsh.waw.pl)