Warszawa wczoraj i dziś

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Wiosną 1947 roku Warszawę odwiedziła grupa amerykańskich i kanadyjskich architektów, którzy chcieli zapoznać się z planami odbudowy miasta zniszczonego przez Niemców w czasie II wojny światowej w około 80%. Wśród nich był Henry N. Cobb, wtedy jeszcze student, dziś uznany na świecie architekt. Zawdzięczamy mu kolorowe zdjęcia stolicy Polski wykonane blisko 70 lat temu – wyjątkowe w czasach, kiedy dominowała fotografia czarno-biała. Utrwalił na nich szczególny moment, kiedy – mimo że od zakończenia wojny upłynęły już 2 lata – życie nadal toczyło się wśród ruin. W tym samym czasie w pracowniach architektonicznych powstawały śmiałe plany odbudowy stolicy Polski. Fotografował głównie w centrum Warszawy oraz w jej historycznej części.

W 2016 roku śladami Henry’ego N. Cobba przeszedł się fotograf Wojciech Kryński. Stanął w tych samych miejscach, w których robił zdjęcia przyszły architekt, aby pokazać, jak dziś wygląda miasto. Co stanęło na gruzowisku po getcie? Czy plac Napoleona – dziś plac Powstańców Warszawy – mimo odbudowy w innym stylu odzyskał swój przedwojenny blask? Czy przy Marszałkowskiej postawiono kamienice czy nowoczesne wysokościowce? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć na naszej wystawie, na której zestawiamy zdjęcia Henrego N. Cobba z 1947 roku i Wojciecha Kryńskiego z 2016.

Wystawę można oglądać do końca lipca przed budynkiem Merostwa III Dzielnicy Paryża.

Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partnerzy: Fundacja „Warszawa1939.pl”, Instytut Polski w Paryżu, Merostwo Dzielnicy III Paryża