Warsztaty metodyczne dla nauczycieli: „Cudzoziemcy w Warszawie”

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na warsztaty metodyczne oparte na przewodniku edukacyjnym pt. „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. Warsztaty mają na celu wyposażyć uczestników w nowoczesną pomoc dydaktyczną do realizacji lekcji i projektów dotyczących wielokulturowości, a także zachęcić ich do czynnego zaangażowania się w projekty związane ze społecznością niemieckiego pochodzenia w Warszawie.
W świadomości współczesnych warszawian zatarło się poczucie, że Warszawa od samego zarania była miastem zróżnicowanym kulturowo i etnicznie. Hasło „wielokulturowa Warszawa” wywołuje zazwyczaj skojarzenie z mieszkającymi tu przed wojną Żydami, natomiast kiedy mówimy „Niemcy w Warszawie”, automatycznie pojawiają się skojarzenia z II wojną światową. Przez lata zapominano o ważnej dla miasta społeczności warszawskich Niemców. Tymczasem niemieckie rodziny przybywające do Warszawy szybko się polonizowały, włączały w życie gospodarcze, kulturalne i społeczne miasta.
Prezentowany podczas warsztatów przewodnik autorstwa Joanny Góral-Wojtalik i Krzysztofa Wittelsa został opracowany w 2014 r. we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zawiera m.in. siedem scenariuszy lekcyjnych przeznaczonych do wykorzystania na lekcjach historii i WOS. Scenariusze odwołują się do historii, ale mają silny związek z teraźniejszością. Napisane są w taki sposób, by uczyć młodych ludzi cennych z naszego punktu widzenia umiejętności: kreatywnego rozwiązywania problemów, empatii, samoświadomości, bycia aktywnym mieszkańcem Warszawy.

Termin: 14 .11. 2016, godz. 15:30 – 18:30
Miejsce: DSH, ul Karowa 20
Zgłoszenia: https://kursy.wcies.edu.pl/

Warsztaty poprowadzi:
Krzysztof Wittels

Współautor wystawy i przewodnika dla nauczycieli „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. Etnolog, koordynator projektów kulturalnych i społecznych w organizacjach pozarządowych. Z zamiłowania  varsavianista, założyciel i prezes Stowarzyszenia Nasz Norblin, współautor wystaw i projektów popularyzujących historię Warszawy, m.in. Kapitalna Zmiana, 170 lat GPW, Made in Warszawa, Ścieżki mniejszości, Klub Odkrywców Warszawy. Współautor publikacji książkowych i autor artykułów poświęconych wybranym wątkom z historii Warszawy.