Spotkanie z ksiażką dla dzieci: „Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie” Bohdana Butenki i Anny Ziarkowskiej

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Spotkanie z udziałem Bohdana Butenki i Anny Ziarkowskiej poprowadzi Katarzyna Stoparczyk z radiowej TRÓJKI. Zapraszamy dzieci wraz z rodzinami.

Książka dla dzieci

Bohaterami książki „Historyjki z ulicy Karowej” są dwa sympatyczne zwierzątka: Historyjek – który lubi odkrywać ciekawe historie oraz Historyjka – miłośniczka historii pracująca w Domu Spotkań z Historią. Historyjka opowiada gościowi, który po raz pierwszy odwiedza Dom Spotkań z Historią ciekawostki dotyczące ulicy Karowej przy której mieści się jego siedziba, a także historię budynku. Spacerując w towarzystwie Historyjki po Domu Spotkań z Historią, Historyjek stopniowo odkrywa jego tajemnice. Jest bardzo ciekawy i dlatego zadaje swojej przewodniczce szereg pytań. Czym jest historia mówiona i czy w Archiwum Historii Mówionej są przechowywane historie o królach, rycerzach i księżniczkach? Następnie Historyjek w towarzystwie swojej przewodniczki zwiedza wystawę opowiadającą historię powojennej Warszawy i jej mieszkańców. Historyjek poznaje warunki życia w zrujnowanej po wojnie Warszawie, w tym funkcjonowanie szkoły, zabawy i zabawki którymi bawiły się dzieci, a także założenia odbudowy stolicy. Na pytania Historyjka o powroty do Warszawy i warunki życia w odradzającym się mieście odpowiadają świadkowie, których relacje pochodzą z Archiwum Historii Mówionej. Na wystawie Historyjek ma do wykonania szereg różnorodnych zadań, w których wykonaniu pomagają mu czytelnicy książeczki.

Ilustracje Bohdana Butenki i archiwalne fotografie

Książeczka jest bogato ilustrowana fotografiami z wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”, zdjecia pochodzą z Polskiej Agencji Prasowej. Ponadto jest wyposażona w naklejki oraz szablon do samodzielnego składania. Książeczka jest adresowana do dzieci w wieku 7-12 lat.

„Historyjki z ulicy Karowej”

Bohdan Butenko (ilustracje), Anna Ziarkowska (tekst)
Fotografie pochodzą ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej
Przygotowanie zdjęć: Karol Bagiński, Tomasz Kubaczyk
Producent: Justyna Urban