NOC MUZEÓW W DSH – Mad Night. Amerykańska noc w DSH

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Tej nocy w Domu Spotkań z Historią zanurzymy się w Ameryce burzliwych lat 60. Warsztaty, wykłady, dyskusje i pokazy filmowe będą dotyczyły ikon i stereotypów tamtych lat, ale również przemian społecznych i obyczajowych,
które diametralnie zmieniły oblicze amerykańskiego snu.

W PROGRAMIE SPOTKANIA Z GOŚĆMI:

Sebastian Smoliński (pasjonat historii kina, krytyk filmowy) przybliży wizerunek telewizji w amerykańskim kinie lat 60.

Jagoda Murczyńska (kulturoznawczyni, psycholożka, selekcjonerka, tłumaczka i autorka specjalizująca się w teorii mody) opowie o modzie dekady, nawiązując do postaci Marilyn Monroe i Jackie Kennedy.

Wojciech Orliński (dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek i fascynat Ameryki) odkryje tajemnice teorii spiskowych wokół zamachu na JFK w Dallas w 1963 roku.

Ewa Drygalska (amerykanistyka, historyczka filmu, redaktorka „Kina afroamerykańskiego. Twórcy, dzieła, zjawiska”) opowie o rasie w kinie i amerykańskiej kulturze głównego nurtu.

Jakub Majmurek (filmoznawca, eseista, publicysta) zgłębi obszary amerykańskiej kontrkultury.

Kaja Klimek (publicystka popkulturowa) zdradzi sekrety amerykańskich superbohaterów jeszcze zanim stali się modni.

Hirek Wrona (dziennikarz radiowy i telewizyjny) opowie o dekadzie lat 60. z perspektywy rynków muzycznych.

PONADTO:

W dwóch kinowych salach (poziom -1) można będzie obejrzeć amerykańskie reklamy z lat 60. oraz filmy dokumentalne prezentujące tamte czasy. Zapewniamy popcorn.

Pokazy archiwalnych materiałów o historii i kulturze dekady lat 60., loteria fantowa, swingujące warsztaty i pokazy taneczne oraz zajęcia dla najmłodszych. Uczestnicy Nocy Muzeów w DSH będą mogli zrobić sobie też pamiątkowe selfie z prezydentem Kennedym i Jackie, zdjęcie z autentycznym krążownikiem szos z lat 60. oraz spróbować smakołyków z menu amerykańskiej diner: milkshakes, piwo korzenne i ciasto wiśniowe.

Muzykę tego wieczoru zapewni Kornelia Bincewicz – antropolożka kultury, kolekcjonerka płyt, didżejka. Założycielka projektu muzyczno-antropologicznego Ladies on Records. 60s & 70s Female Music poświęconego kobiecej muzyce
z lat 60. i 70.

Tegoroczna Noc Muzeów w DSH nawiązuje do wystawy „Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy’ego”,
na której prezentujemy wybrane fotografie ukazujące dramatyczny życiorys Kennedy’ego: od młodzieńczych podróży i pierwszej nominacji odznaczonego bohatera wojennego do Kongresu, przez bajkowy ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i roli wodza, aż po tragiczną śmierć w Dallas. Wizerunek Kennedy’ego i jego rodziny korespondował
z wizją nowej Ameryki – światowego mocarstwa zaangażowanego w budowanie lepszej przyszłości dla swoich obywateli. Organizatorami wystawy są American Center Warsaw, Ambasada USA i DSH. Wystawę można oglądać do 16 czerwca 2017 roku.