Most(y) zjednoczonej Europy

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

25 lat polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy
Miejsce: ul.  Krakowskie Przedmieście 64 (przed Domem Polonii)

Wolna Polska i zjednoczone Niemcy podpisały 17.06.1991 roku w Bonn Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Regulował on pola współpracy na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, kulturalnej, ochrony środowiska i bezpieczeństwa oraz wskazywał strategiczny cel sąsiedztwa: Polska w strukturach Zachodu. Wraz z Mszą Pojednania w Krzyżowej w 1989 r. oraz traktatem granicznym, podpisanym w 1990 r., Traktat stał się fundamentem nowych relacji między oboma państwami i społeczeństwami.

Pierwsza część wystawy ukazuje trudny proces budowania dialogu między Polakami i Niemcami po II wojnie światowej do okresu przełomu i Mszy Pojednania w Krzyżowej w 1989, traktatu granicznego z 1990 oraz Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w 1991 r. W kolejnej części prezentuje rolę Traktatu w dalszym rozwoju i intensyfikowaniu współpracy polsko-niemieckiej na wszystkich możliwych polach, jak wymiana młodzieży, wymiana kulturalna, naukowa, gospodarcza, oraz na płaszczyźnie społeczeństwa obywatelskiego.

Wystawa plenerowa, Warszawa, ul.  Krakowskie Przedmieście 64, przed Domem Polonii, 20.06.-05.07.2016. Opisy na wystawie są w języku polskim i angielskim.

Wystawa przygotowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Domem Spotkań z Historią.