Mistrzowskie warsztaty AHM: Tuszyńska, Ostałowska

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Archiwum Historii Mówionej to największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku. Liczy już ponad pięć i pół tysiąca wywiadów biograficznych oraz około trzydziestu tysięcy skanów archiwalnych zdjęć z rodzinnych albumów naszych rozmówców. Zgromadzone w nich zasoby posłużą za punkt wyjścia do wspólnej pracy podczas dwóch cykli warsztatowych prowadzonych przez pisarki i reportażystki – Agatę Tuszyńską i Lidię Ostałowską. Każdy cykl ma formułę warsztatów mistrzowskich wokół tematu wybranego przez prowadzącą oraz według przygotowanego przez nią autorskiego programu, na który składa się pięć spotkań odbywających się w wybrane weekendy między kwietniem a czerwcem.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają warsztat pracy prowadzących, metody i sposoby pracy z materiałem archiwalnym, sposoby prowadzenia własnych poszukiwań, kwerend, śledztw biograficznych, a także selekcji materiału i szukania języka oraz formy dla opowieści.

Efektem finalnym każdego cyklu będą teksty uczestników, przygotowane pod kierunkiem prowadzących, które – wraz z tekstami mistrzowskimi obu autorek – opublikowane zostaną w formie w formie publikacji cyfrowej dostępnej na stronie Domu Spotkań z Historią.

Oba cykle ruszają 22 kwietnia 2017. Warsztaty odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa). Terminy spotkań w ramach obu cykli – poniżej:

“19 maja 1969 na Dworcu Gdańskim” | warsztaty mistrzowskie Agaty Tuszyńskiej
Warsztaty mistrzowskie Agaty Tuszyńskiej za punkt wyjścia biorą materiały z Archiwum Historii Mówionej dotyczące Marca 1968 oraz fotografie autorstwa Elżbiety Turlejskiej zrobione na Dworcu Gdańskim w dniu 19 maja 1969. Materiał ten posłuży za podstawę dla pracy całej grupy oraz wyznacza ramę tematyczną dla powstających w czasie warsztatów tekstów.

Program kolejnych spotkań:
1.    Biograf jako detektyw.
2.    Śledztwo biograficzne.
3.    Studium przypadku: casus Wiera Gran.
4.    Czarna torebka – czy dokumenty mogą kłamać?
5.    Jak stworzyć opowieść? Zrelacjonować los?

Terminy spotkań (soboty, godz. 13.00-15.00):
22 kwietnia
13 maja
3 czerwca
10 czerwca
17 czerwca

Agata Tuszyńska – pisarka, poetka i reportażystka. Autorka biografii Marii Wisnowskiej, Isaaca Bashevisa Singera, Wiery Gran oraz Ireny Krzywickiej oraz książek autobiograficznych, w tym Rodzinnej historii lęku oraz Ćwiczeń z utraty. Laureatka nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawanej przez polski PEN-Club za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego i literacką eseistykę. Została również uhonorowana srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,a w 2016 roku za Rodzinną historię lęku otrzymała prestiżową nagrodę Canadian Jewish Literary Award.

“Irena do domu! Równouprawnienie w PRL” | warsztaty mistrzowskie Lidii Ostałowskiej
Warsztaty mistrzowskie Lidii Ostałowskiej za punkt wyjścia biorą materiały z Archiwum Historii Mówionej dotyczące kobiet w PRL. Materiał ten posłuży za podstawę dla pracy całej grupy oraz wyznacza ramę tematyczną dla powstających w czasie warsztatów tekstów.

Program kolejnych spotkań:
1.    Świadkowie historii, ale jakiej? Kontekst polityczny i społeczny ustnych relacji.
2.    Między słowami, między płciami. Osobiste poszukiwania modelu kobiecości.
3.    Emancypacja matki Polki? O narodzie, porodzie i innych reprodukcyjnych doświadczeniach.
4.    O opowieściach. Czy w każdej kryje się skarb i jak go znaleźć.
5.    Pisanie o cudzym życiu.

Terminy spotkań (soboty lub niedziele, godz. 14.00-17.00):
22 kwietnia (sobota)
7 maja (niedziela)
27 maja (sobota)
10 czerwca (sobota)
17 czerwca (sobota)

Lidia Ostałowska – dziennikarka. Autorka reportaży o tych, którym trudniej — o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Cygan to Cygan, w 2011 roku książka reportażowa Farby wodne (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012), w 2012 wybór reportaży o Polsce okresu transformacji Bolało jeszcze bardziej (nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego), a w 2014 antologia Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku (przygotowana z Dariuszem Kortko).

Zasady udziału i rekrutacji:
Aby zgłosić się do udziału w warsztatach należy wypełnić formularz rekrutacyjny:
FORMULARZ REKRUTACYJNY
Rekrutacja potrwa od 3 do 12 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona. Kryterium doboru uczestników będzie ocena nadesłanych w formularzu krótkich tekstów, dokonana przez prowadzące w porozumieniu z organizatorami.
Wszyscy, którzy zgłosili chęć udziału w warsztatach zostaną poinformowani o jej wynikach drogą mailową oraz poproszeni o potwierdzenie swojego udziału w ciągu 2 kolejnych dni.

Przed wypełnieniem formularza prosimy o zapoznanie się z Regulaminem warsztatów:
Regulamin