Fotoikony w Polsce. Poszukiwanie / głosowanie

Wstecz


Sto czterdzieści lat z historii Polski na 42 zdjęciach-ikonach przedstawiających przełomowe wydarzenia z dziejów Polski oraz scenki z życia codziennego.

 

Na wystawie zaprezentowaliśmy zdjęcia zebrane przez kuratorkę wystawy, historyka sztuki Joannę Kinowską: „Zapytaliśmy kilkaset osób o to, które zdjęcie, jest najważniejsze dla polskiej historii. Odpowiedzi w wielu miejscach pokrywały się. Wybraliśmy najpopularniejsze i zebraliśmy na wystawie”.

Ekspozycję otwierało zdjęcie Karola Beyera przedstawiające pięciu poległych w trakcie manifestacji antyrosyjskiej z 27 lutego 1861, a kończy  zniszczenie rzeźby Maurizia Cattelana w warszawskiej Zachęcie w grudniu 2000 roku. Sto czterdzieści lat z historii Polski na 42 zdjęciach-ikonach przedstawiających przełomowe wydarzenia z dziejów Polski (m.in. odzyskanie niepodległości, łamanie szlabanu na przejściu granicznym przez żołnierzy Wermachtu, likwidację warszawskiego getta, Powstanie Warszawskie, pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, rejestrację NSZZ Solidarność, wprowadzenie stanu wojennego czy obrady Okrągłego Stołu) oraz scenki z życia codziennego. Które ze zdjęć prezentowanych na wystawie wytrzymały próbę czasu i wciąż budzą wielkie emocje?

Wystawa miała charakter interaktywny. Każdy z gości Domu Spotkań z Historią mógł zagłosować na zdjęcie, które uważa za najważniejsze.

Najwięcej głosów zebrało zdjęcie z warszawskiego getta, z przerażonym chłopcem z uniesionymi rękami na pierwszym planie. Fotografie została wykonana przez Niemców w czasie likwidacji getta i pochodzi z raportu kierującego pacyfikacją generała SS Jurgena Stroopa. Drugie i trzecie miejsce zajęły zdjęcia Chrisa Niedenthala – legendarny kadr ze stanu wojennego z opancerzonym transporterem na tle kina Moskwa z afiszem „Czas Apokalipsy” oraz sklep mięsny w pustymi hakami. W głosowaniu wzięło udział 10 tysięcy osób.

Wystawa prezentowana była również w Krakowie i Opolu. W Krakowie najwięcej osób głosowało na zdjęcie Adama Golca z Wisławą Szymborską zaskoczoną wiadomością o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Mieszkańcy Opola oddali najwięcej głosów na fotografię z igrzysk w Moskwie Władysława Kozakiewicza wykonującego niecenzuralny gest w stronę rosyjskich kibiców.

Kurator wystawy: Joanna Kinowska

Historyk sztuki, specjalizująca się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, wykładowca w Akademii Fotografii w Warszawie, współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Autorka tekstów o fotografii, felietonistka „Digital Photographer Polska”,  założycielka bloga „Miejsce fotografii”.

Koordynator projektu: Rafał Siderski

Współpraca przy projekcie: Bogna Kietlińska, Anna Batko, Zofia Ledzion, Magdalena Guzik, Katarzyna Skrzypczyk, Magdalena Wajda, Aleksander Włodyka i Wojtek Sienkiewicz