Argentyńskie tropy

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Przez cały dzień zapraszamy na argentyńskie przysmaki, muzykę, warsztaty dla dzieci oraz spotkania z niezwykłymi ludźmi.

14:00 Argentyna w Warszawie. Spotkanie z Hermesem Cristianem Rubinem Argentyńczykiem, od kilku lat mieszkającym w Polsce, prezesem fundacji Kulturo, dyrektorem Festiwalu Polskie Tango, pasjonatem i badaczem tanga z Rio de la Plata i jego polskiej tradycji.

15:00 Pokaz filmu Polskie Andy (46’) reż. Piotr Makos scen. W. Lewndowski. Wyprawy andyjskie (w latach 1934-35 oraz 1937) to pierwszy polski krok do późniejszych sukcesów na ośmiotysięcznikach. Uczestniczący w obydwu przedwojennych wyprawach inż. Stefan Osiecki (wybitny przedwojenny grafik oraz powojenny architekt) zrealizował film dokumentalny, który przed wojną w środowisku alpinistów uważano za pionierski (m.in. zdjęcia szczytowe). Te unikalne zdjęcia znalazły się w filmie Polskie Andy zestawione ze współczesnymi zdjęciami dokumentującymi wyprawę śladami Polaków.

16:00 Andy – odkrywanie światów. Spotkanie z Wojciechem Lewandowskim – alpinistą i podróżnikiem, twórcą projektu Polskie Andy którego celem jest przywracanie pamięci o dokonaniach polskich przedwojennych wypraw w najwyższe poza Azją, góry na świecie. Opowieść o odkrywaniu światów: za horyzontem i w sobie, braterstwie liny i szaleństwie podróżowania. Spotkanie poprowadzi Gabriel Oprządek (Karowa 20 Cafe).

18:00 Poznawanie Argentyny. Spotkanie z Joanną Łubą i Dominikiem Czapigo z Ośrodka KARTA. Opowiedzą o swoich czterech wyprawach dokumentacyjnych do Argentyny, w trakcie których, we współpracy z Biblioteką Polską im. I. Domeyki z Buenos Aires, nagrywano historie przedstawicieli Polonii oraz archiwizowano zdjęcia i dokumenty, m.in., z zasobów rodzinnych. Więcej informacji na stronie: www.biblioteka.domeyki.archiwa.org