1945: zakończenie wojny w pamięci mieszkańców Warszawy i Bolonii.

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Projekt edukacyjny jest kontynuacją zrealizowanego przez Dom Spotkań z Historią w 2014 roku przedsięwzięcia „Operacja Anders” w 70. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Podobnie jak w zeszłym roku pomysł opiera się na wymianie młodzieży z Bolonii i Warszawy, opracowaniu tematu zakończenia wojny w swoim mieście na podstawie zebranych źródeł i zorganizowaniu seminarium prezentującego zebrane świadectwa z udziałem obu grup młodzieży.
Oba seminaria będą tłumaczone na język polski i włoski.

Celem merytorycznym projektu jest porównanie sytuacji mieszkańców Bolonii i Warszawy pod względem politycznym, społecznym, a także egzystencjalnym w 1945 roku, przedstawienie skutków wojny na przykładzie Bolonii wyzwalanej przez Polaków i Warszawy po powstaniu warszawskim.

Elementem seminarium odbywającego się w Domu Spotkań z Historią będzie spotkanie z Elżbietą Moczarską, córką Kazimierza Moczarskiego autora „Rozmów z katem” i rozmowa na temat treści książki ( książka oraz spotkanie tłumaczone na język włoski ).

Młodzież uczestnicząca w realizacji tego przedsięwzięcia nabywa umiejętności prowadzenia wywiadu ze świadkiem historii, analizy i kompozycji zebranej treści oraz umiejętności prezentacji opracowanego materiału. Potrafi korzystać z dostępnych opracowań źródeł i adaptować ich treść do potrzeb swojego projektu.

Celem poślednim jest integracja młodzieży, nawiązanie współpracy  szkół oraz zapoznanie nauczycieli z odmiennym systemem edukacji i sposobem funkcjonowania szkoły w środowisku miasta w Polsce i we Włoszech.
Pobyt studyjny uczestników we Włoszech (26 marca- 2 kwietnia 2015 r.) – ramowy program:
28-29 marca zwiedzanie Bolonii, wizyta w muzeum miejskim, na uniwersytecie.
30 marca wizyta w szkole: seminarium na temat sytuacji politycznej i społecznej w Bolonii w momencie zakończenia wojny na podstawie zebranych przez uczestników relacji świadków historii.
Mecz piłki nożnej Polska-Włochy
31-1 kwietnia wizyta w Fundacji Battari-Lattes w Turynie
1 kwietnia  powrót do Polski.

Pobyt studyjny uczestników w Polsce (16 -23 kwietnia 2015 r. ) – ramowy program:
17 kwietnia seminarium w Domu Spotkań z Historią na temat sytuacji politycznej i społecznej w Warszawie w momencie zakończenia wojny na podstawie zebranych przez uczestników relacji świadków  historii. Spotkanie z Elżbietą Moczarską rozmowa wokół „Rozmów z katem”.
18-19 kwietnia zwiedzanie Warszawy ( m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, spacer po starówce )
20 kwietnia wizyta w szkole:  IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
21 kwietnia wizyta w szkole: XCIX LO im. Zbigniewa Herberta
22 kwietnia gra miejska, uroczyste zakończenie projektu

Na zdjęciu autorzy projektu.