Publikacje

Wstecz

Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu

Opracowanie: Maria Buko, Katarzyna Madoń-Mitzner, Magda Szymańska Wydawca: Dom Spotkań z Historią Powiedziałam jej, że byłam tyle lat w obozie, że boli mnie serce. Ona na to: Przestań, wszyscy to przeżyliśmy. – Genowefa Olejniczak Jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce? Jak potoczyły się dalsze losy polskich więźniarek Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Workuty, Fordonu? Czy zagoiła się ich pamięć o tamtych traumatycznych wydarzeniach? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań […]
Czytaj całość o nas Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu

„Michał Żymierski 1890-1989"

Książka naszego kolegi z Archiwum Historii Mówionej DSH i OK Jarosława Pałki oraz Jerzego Poksińskiego została uhonorowana Nagrodą Historyczną KLIO w kategorii monografii naukowych. 
Czytaj całość o nas „Michał Żymierski 1890-1989"

Niezwykłe zdjęcia XIX-wiecznej Warszawy w albumie „Konrad Brandel (1838-1920)”

Książka Danuty Jackiewicz jest trzecią pozycja w serii prezentującej Warszawę XIX wieku na zdjęciach mistrzów obiektywu. Konrad Brandel to wyjątkowa, wszechstronnie utalentowana postać; był nie tylko jednym z najwybitniejszych fotografów dokumentalistów, ale również wizjonerem i wynalazcą oraz ojcem naszego fotoreportażu. 
Czytaj całość o nas Niezwykłe zdjęcia XIX-wiecznej Warszawy w albumie „Konrad Brandel (1838-1920)”

Nowy numer „Kroniki Warszawy”

Zapraszamy do lektury 151. numeru varsavianistycznego przeglądu społeczno-kulturalnego, współwydawanego przez DSH razem z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy. Pismo obchodzi w tym roku podwójny jubileusz. Od numeru 150. współwydawcą jest Dom Spotkań z Historią. 
Czytaj całość o nas Nowy numer „Kroniki Warszawy”

„Przed wojną i pałacem”

Zapraszamy do naszej księgarni po kolejną wydana przez DSH książkę Magdaleny Stopy, autorki słynnych "Ostańców". Tym razem opowiada ona historię kwartału Warszawy, na którym obecnie znajdują się plac Defilad oraz Pałac Kultury i Nauki.
Czytaj całość o nas „Przed wojną i pałacem”

Album „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”

Album w opracowaniu prof. Ryszarda Żelichowskiego i prof. Wojciecha Materskiego towarzyszy ekspozycji nieznanych zdjęć wykonanych w 1934 roku w Polsce przez Willema van de Polla. W dwujęzycznym, polsko-angielskim albumie znalazło się prawie 200 fotografii.
Czytaj całość o nas Album „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”

„Będę to fotografował w kolorach”

Książka towarzyszy  wystawie zdjęć Stanisława Wilhelma Lillpopa, która była prezentowana w DSH w 2013 roku. W albumie można obejrzeć niezwykłe zdjęcia sprzed 100 lat, prawdopobnie pierwsze polskie kolorowe fotografie w technice autochromu oraz zdjęcia trójwymiarowe.Publikacja otrzymała wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry.
Czytaj całość o nas „Będę to fotografował w kolorach”

„Warszawiacy nie z tej ziemi” – audiobook

Zapraszamy do odsłuchania fragmentów relacji, których wybór ukazał się również w formie audiobooka. Teksty czytają Danuta Stenka i Adam Ferency. Relacje zostały nagrane przez zespół Archiwum Historii Mówionej. Audiobook już dostępny w naszej księgarni!
Czytaj całość o nas „Warszawiacy nie z tej ziemi” – audiobook

„Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989” – książka z filmem i audiobook

Książka jest wyborem relacji cudzoziemców, którzy związali swoje życie z Warszawą. Opracowanie –  prof. Jerzy Kochanowski (UW), współpraca – Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH). Do każdego egzemplarza książki dołączony jest godzinny film z wybranymi relacjami wideo. Tytuł dostępny również jako audiobook, teksty czytają Danuta Stenka i Adam Ferency.
Czytaj całość o nas „Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989” – książka z filmem i audiobook

Żołnierze generała Maczka. Doświadczenie i pamięć wojny

Książka powstała w oparciu o relacje przeprowadzone przez zespół Archiwum Historii Mówionej DSH i OK. Publikacja Jarosława Pałki, Machteld Venken i Krzysztofa Marcina Zalewskiego jest próbą zarysowania zbiorowej biografii żołnierzy 1. Dywizji Pancernej przez przyjrzenie się indywidualnym losom jej weteranów. Wszystkie wykorzystane w książce nagrania dostępne są w AHM.
Czytaj całość o nas Żołnierze generała Maczka. Doświadczenie i pamięć wojny

Krąg Turowicza.Tygodnik, czasy, ludzie: 1945-99

Polecamy książkę Witolda Beresia, Krzysztofa Burnetki i Joanny Podsadeckiej poświęconą fenomenowi Tygodnika Poszechnego i Jerzego Turowicza.
Czytaj całość o nas Krąg Turowicza.Tygodnik, czasy, ludzie: 1945-99

Wydawnictwa DSH na XXI Targach Książki Historycznej w Warszawie

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska (nr 46) na targach oraz na spotkania z naszymi autorami: Danutą Jackiewicz,  Jerzym S. Majewskim, Tomaszem Markiewiczem Magdaleną Stopą, Janem Brykczyńskim, Marią Sołrys, Krzysztofem Jaszczyńskim. Targi odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Czytaj całość o nas Wydawnictwa DSH na XXI Targach Książki Historycznej w Warszawie

"Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952"

Zapraszamy do Księgarnii XX wieku po album DSH autorstwa Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza. Publikacja jest krytyczną analizą działalności Biura Odbudowy Stolicy, obejmującą zarówno niekwestionowane zasługi BOS-u w rekonstruowaniu zburzonego miasta, jak i decyzje, które do dziś budzą żywe spory. Album otrzymał nominację do Nagrody  Literackiej m.st. Warszawy.
Czytaj całość o nas "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952"

Pocztówki z wyjątkowymi zdjęciami sprzed 150 lat

Zapraszamy do Księgarni XX wieku po kartki pocztowe ze zdjęciami Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa w Warszawie. Na pocztówkach można obejrzeć XIX-wieczną stolicę oraz najstarsze portety fotograficzne.
Czytaj całość o nas Pocztówki z wyjątkowymi zdjęciami sprzed 150 lat

Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie

Książka dla dzieci Bohaterami książeczki są dwa sympatyczne zwierzątka: Historyjek – który lubi odkrywać ciekawe historie oraz Historyjka – miłośniczka historii pracująca w Domu Spotkań z Historią. Historyjka opowiada gościowi, który po raz pierwszy odwiedza Dom Spotkań z Historią ciekawostki dotyczące ulicy Karowej przy której mieści się jego siedziba, a także historię budynku. Spacerując w towarzystwie Historyjki po Domu Spotkań z Historią Historyjek stopniowo odkrywa jego tajemnice. Jest bardzo ciekawy i dlatego zadaje swojej przewodniczce szereg pytań. Czym jest historia mówiona […]
Czytaj całość o nas Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie

II wydanie książki "Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen".

Publikacja to wielogłos o tak skrajnym doświadczeniu, jak przejście przez nazistowski obóz koncentracyjny. Katarzyna Madoń-Mitzner odebrała Nagrodę Historyczną "Polityki" za  książkę. W Księgarni XX wieku dostępne są już egzemplarze II wydania tytułu.
Czytaj całość o nas II wydanie książki "Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen".

"Świat Kresów" – drugie wydanie

Drugie poprawione wydanie wyjątkowej książki, która zawiera unikatowe materiały  dotyczące Kresów od końca XIX wieku do 1939 roku. Album dowodzi, że historię można opowiedzieć obrazem równie wnikliwie jak słowem.
Czytaj całość o nas "Świat Kresów" – drugie wydanie

Kwartalnik "Karta"

Polecamy nowe i archiwalne numery kwartalnika historycznego „Karta”. Poprzez skomponowane teksty źródłowe — dzienniki, wspomnienia, relacje, listy, dokumenty — historię opowiadają niemal wyłącznie jej świadkowie; dzięki temu przeszłość staje się bliższa, niemal dotykalna, jest bardziej zrozumiała.
Czytaj całość o nas Kwartalnik "Karta"

Na nowo. Warszawiacy 1945-55

Album towarzyszący wystawie Zapraszamy do naszej księgarni po album towarzyszący wystawie, na której prezentujemy pochodzące z archiwum PAP zdjęcia stolicy z pierwszej powojennej dekady. Autorami zdjęć prezentowanych w albumie i na wystawie są najznakomitsi polscy fotoreporterzy. Pokazujemy zarówno zdjęcia, które można będzie zobaczyć po raz pierwszy, jak i te, które stały się już warszawskim ikonami. Ekspozycja jest trzecią przygotowaną wspólnie z Polską Agencją Prasową; w 2007 i 2008 roku prezentowaliśmy wystawy pt.: Inna Polska. Fotografie PAP 1945-47 oraz 60 lat temu w Warszawie. Fotografie […]
Czytaj całość o nas Na nowo. Warszawiacy 1945-55

Przed wojną i pałacem

Co było w mjscu Pałacu Kultury? Proces zmian śródmiejskiego kwartału miasta trwał od pierwszych zniszczeń w 1939 aż do 1955, kiedy ukończono Pałac Kultury i Nauki wraz z placem Defilad. W związku z propagandową budową zlikwidowano znaczne fragmenty ulic: Chmielnej, Złotej, Siennej, Śliskiej, Pańskiej, Zielnej oraz nieparzystej strony Marszałkowskiej, a także całą ulicę Wielką. W ten sposób zniszczony został historyczny układ urbanistyczny centrum miasta. Nie było już śladu po 180 kamienicach i dworcach, które istniały tu w przeszłości. Działanie było […]
Czytaj całość o nas Przed wojną i pałacem

Album „Sen o Mieście”

Ukazał się właśnie nowy album wydany przez Dom Spotkań z Historią pod „Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM”. Zawiera zdjęcia wybitnego fotografa Warszawy, który dokumentował powojenne przeobrażenia miasta i życie codzienne warszawiaków. Siemaszko fotografował Warszawę w okresie, w którym tempo odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych było oszałamiające, a jednocześnie odczuwało się powiew nowej energii po latach stalinizmu. Warszawa na jego zdjęciach to miasto budzące się do życia, dynamiczne, tętniące życiem. […]
Czytaj całość o nas Album „Sen o Mieście”

Konrad Brandel (1838-1920)

Trzeci tytuł w serii „Fotografowie Warszawy” Konrad Brandel  1838–1920 to trzeci tytuł w serii wydawniczej Domu Spotkań z Historią i Muzeum Narodowego w Warszawie prezentującej Warszawę XIX wieku na zdjęciach mistrzów obiektywu. W poprzednich tomach można obejrzeć zdjęcia pierwszego wybitnego zawodowego fotografa Karola Beyera oraz równie cenionego mistrza fotografii Maksymiliana Fajansa. Bohater kolejnego tomu w niczym nie ustępuje swoim znakomitym poprzednikom.  Już w pierwszych latach działalności Konrad Brandel stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych osobowości polskiej zawodowej fotografii, gdyż potrafił w atrakcyjny sposób wykorzystać możliwości […]
Czytaj całość o nas Konrad Brandel (1838-1920)

Maksymilian Fajans 1825–1890

„Kurier Warszawski”, nr 112 z 1862 roku: Z dniem dzisiejszym przy zakładzie Artystyczno-Litograficznym przy ulicy Długiej, pod Nr 550, P. Maxymiljana Fajansa, tenże otwiera «Zakład Fotograficzny» urządzony podług najnowszych ostatnich wymagań sztuki fotograficznej. Studjując przez długi czas sztukę fotograficzną w najcelniejszych tego rodzaju zakładach za granicą, P. Fajans, jest dziś w stanie odpowiedzieć wszelkim wymaganiom wykształconego już teraz smaku Publiczności, i wysoko posuniętego postępu fotografji; w tym celu zakład swój, zaopatrzył w najdoskonalsze aparata i przystroił w to wszystko, co […]
Czytaj całość o nas Maksymilian Fajans 1825–1890

Karol Beyer 1818–1877

Pierwszy album w serii „Fotografowie Warszawy” Publikacja Karol Beyer 1818-1877 rozpoczyna serię popularnonaukowych albumów monograficznych poświęconych wybitnym XIX- i XX-wiecznym fotografom warszawskim. Katarzyna Madoń-Mitzner, pomysłodawczyni i redaktor serii: Fotografowie Warszawy to nowa propozycja wydawnicza Domu Spotkań z Historią – dla wielbicieli fotografii i varsavianów. Po raz pierwszy pokażemy w tak kompleksowy sposób dzieje fotografii w Warszawie, a jednocześnie burzliwą historię miasta – przede wszystkim poprzez zdjęcia mało znane i nigdy dotąd nie publikowane. Przypomnimy także te fotograficzne obrazy, które należą […]
Czytaj całość o nas Karol Beyer 1818–1877

Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla

Zapraszamy do Księgarni XX wieku po album, który towarzyszy ekspozycji nieznanych i niepublikowanych zdjęć wykonanych w 1934 roku w Warszawie, Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim przez Willema van de Polla (1895–1970). Z podróży do Polski holenderskiego fotografa i fotoreportera, zachowało się w Archiwum Narodowym w Hadze około 400 zdjęć, z czego wybór prezentujemy w albumie i na wystawie. W stolicy ten wybitny fotografik-reportażysta spotkał się z postaciami życia politycznego  – m.in. prezydentem Ignacym  Mościckim i ministrem spraw zagranicznych […]
Czytaj całość o nas Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla

John Vachon. Trzy razy Polska

Trzy wizyty w Polsce John Vachon trzykrotnie odwiedził Polskę: w 1947, 1956 i 1963 roku. Po raz pierwszy przyjechał do Polski na zlecenie UNRRA, by dla amerykańskich mediów dokumentować pomoc finansowaną w ogromnej mierze przez Stany Zjednoczone. Amerykański fotoreporter wylądował w Warszawie 8 stycznia 1946. Gruzy sięgały często pierwszego piętra. Fotograf został ulokowany w hotelu Central w Alejach Jerozolimskich, jednej z nielicznych wysp wśród wszechobecnych rumowisk. Skala zniszczeń przeraziła Amerykanina, uważał, że miasta nie da się odbudować. „Miasto wielkości Detroit, […]
Czytaj całość o nas John Vachon. Trzy razy Polska

Powroty. Warszawa 1945–46

Publikacja z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej W styczniu 1945 roku zakończyła się wojna dla Warszawy. Do lewobrzeżnej części miasta wkroczyły jednostki Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, wojska niemieckie wycofały się. W 70. rocznicę tych wydarzeń prezentujemy wybór relacji z Archiwum Historii Mówionej o powrotach do zrujnowanej stolicy i losach warszawiaków w latach 1945–1946 w odradzającym się mieście. Głosy świadków historii Publikacja zawiera relacje kilkudziesięciu warszawiaków. Z ich opowieści wyłania się wstrząsający obraz zniszczonego wojną, okaleczonego miasta […]
Czytaj całość o nas Powroty. Warszawa 1945–46

Będę to fotografował w kolorach

Wystawa i książka z pierwszymi kolorowymi fotografiami 3d Książka towarzyszyła wystawie DSH Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa. W albumie można obejrzeć niezwykłe zdjęcia sprzed 100 lat (w  tym fotografie trówymiarowe). Lilpop był prawdopodobnie pierwszym polskim fotografem wykonującym kolorowe zdjęcia w technice autochromu. Z całą pewnością jako pierwszy w Polsce (w 1908 roku) wprowadził kolor do fotografii stereoskopowej. Znakomite pod względem artystycznym zdjęcia są również cennym zapisem życia towarzyskiego Warszawy, polowań oraz podróży […]
Czytaj całość o nas Będę to fotografował w kolorach

Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952

Album Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952 autorstwa znakomitych varsavianistów Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza powstał na podstawie cieszącej się dużą popularnością wystawy prezentowanej w DSH w 2011 roku. Publikacja jest całościową, krytyczną analizą działalności Biura Odbudowy Stolicy, obejmującą zarówno niekwestionowane zasługi BOS-u w rekonstruowaniu zburzonego miasta, jak i decyzje, które do dziś budzą żywe spory. Autorzy przedstawiają kolejno ogrom zniszczeń wojennych, powstanie oraz strukturę Biura Odbudowy Stolicy, pierwsze realizacje Biura, rekonstrukcje warszawskich zabytków, a także liczne wyburzenia […]
Czytaj całość o nas Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952

1947 BARWY RUIN. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry'ego N. Cobba

Prezentowane w albumie i na wystawie barwne fotografie wykonał w 1947 roku Henry N. Cobb, student architektury na Harvardzie. Autor zdjęć wraz z grupą amerykańskich architektów przyjechał do Europy w ramach wyjazdu edukacyjnego World Studytour mającego na celu zapoznanie się z planami powojennej odbudowy europejskich miast. Henry N. Cobb przywiózł z tej podróży z Polski około 100 fotografii, które po raz pierwszy zostały publicznie pokazane na wystawie. Zdjęcia pochodzą m.in. z Warszawy, Katowic, Piekar Śląskich, Szczecina, Wrocławia. Kolor na fotografiach z Polski […]
Czytaj całość o nas 1947 BARWY RUIN. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry'ego N. Cobba

Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy - tom 2.

W drugim tomie przedstawionych zostało osiemnaście kolejnych kamienic, m.in. budynek przy Siennej 55, przy którym na podwórzu został zachowany ostatni fragment muru getta;  dom na Chocimskiej 33, gdzie mieściła się siedziba Biura Odbudowy Stolicy; czy budynek przy Filtrowej 68, w którym Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.  Podobnie jak w pierwszej części Magdalena Stopa dotarła do osób, których losy nierozerwalnie splotły się z historią opisywanych kamienic, a autorem zdjęć jest Jan Brykczyński. Pierwsza część otrzymała Nagrodę Literacką m.st. […]
Czytaj całość o nas Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy - tom 2.

Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy - tom 1.

Książka otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii edycja warszawska oraz Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii w kategorii najlepsze varsaviana. Publikacja poświęcona losom warszawskich kamienic: eklektycznych, secesyjnych i modernistycznych – przez ostatnich kilkadziesiąt lat najbardziej niedocenianym zabytkom miasta. Te, które przetrwały bombardowania 1939 roku, radzieckie naloty podczas niemieckiej okupacji, Powstanie Warszawskie, systematyczne podpalanie i wyburzanie przez Niemców po powstaniu, po wojnie musiały jeszcze stawić czoła nowemu systemowi. Eklektyzm i secesję uznano wówczas za „kierunki wsteczne”,  a kamienice odebrano właścicielom, skazując je […]
Czytaj całość o nas Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy - tom 1.

Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy - tom 3.

Pierwszy tom otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii edycja warszawska oraz Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana. Autorzy zapraszają do odwiedzenia warszawskich „ostańców” – tych nielicznych przedwojennych kamienic, które dotrwały do naszych czasów. Wśród osiemnastu kamienic pokazanych w książce są m.in. Dom pod Gigantami w Alejach Ujazdowskich 24, kamienica przy Ogrodowej 65, dom przy Siennej 72. Zapraszamy na spotkanie z udziałem autorów Magdaleny Stopy i Jana Brykczyńskiego i mieszkańców kamienic. Magdalena Stopa: „Trzeci, ostatni już tom Ostańców, skłania […]
Czytaj całość o nas Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy - tom 3.

Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen

Publikacja to wielogłos o tak skrajnym doświadczeniu, jak przejście przez nazistowski obóz koncentracyjny. Książka nie jest kroniką obozów, ale skupia się na indywidualnych odczuciach pokazując jak obozowej rzeczywistości doświadczały konkretne osoby. Poza wstępem głos oddano wyłącznie świadkom, 104 byłym więźniom obozów systemu Mauthausen-Gusen. Zewnętrzną narrację zastępuje odpowiedni układ relacji. Świadkowie pochodzą z różnych środowisk, miejscowości, różnią się stopniem wykształcenia, zawodem i światopoglądem, co pozwala spojrzeć na obozowe doświadczenia z możliwie szerokiej i zróżnicowanej perspektywy. Prof. Jerzy Kochanowski „Mimo, że nazistowskie […]
Czytaj całość o nas Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen

Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego

Władysław Sławny jest fotografem zapomnianym. Ten wybitny twórca polskiej powojennej fotografii prasowej nigdy nie miał wystawy indywidualnej ani albumu, chociaż wśród zawodowych fotografów jest on znany jako „ojciec” polskiego powojennego fotoreportażu. Jesteśmy przekonani, że jego dorobek wart jest takiej prezentacji. Władysław Sławny był szefem działu fotograficznego legendarnego tygodnika „Świat” w latach 1951– 1957. Na jego zdjęcia trafiliśmy przy okazji pracy nad wystawą o socrealistycznej Warszawie w wydawnictwach z wczesnych lat 50., gdzie publikowane były jego fotografie z budowy MDM-u i […]
Czytaj całość o nas Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego

1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata

Z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989, w ramach festiwalu Wyłącz system, Domu Spotkań z Historią i Wydawnictwa Monoplan wydały liczący 220 zdjęć autorski wybór kart z „Fotodziennika” Anny Beaty Bohdziewicz. Artystka opowiada historię otaczającego ją, gwałtownie zmieniającego się świata, gdzie życie prywatne przeplata się z tym, co publiczne, polityczne. Widzimy rozpadający się autorytarny ustrój, lęk przed nieznaną przyszłością, ale także radość. Fotografie uzupełnione komentarzem, przesuwające się jak klatki filmowej ballady, tworzą nową, subiektywną narrację. Anna Beata Bohdziewicz – fotografka, […]
Czytaj całość o nas 1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata

W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie 1939-1945.

Publikacja wyróżniona dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana za rok 2008/2009. Publikację poprzedziła wystawa w DSH pod tym samym tytułem. Album ze zdjęciami wykonanymi przez fotoreporterów Kampanii Propagandowych Wehrmachtu i Wafen SS. Organizacje te miały za zadanie dokumentować II wojnę światową oraz dostarczać materiały do niemieckich mediów według wytycznych Ministerstwa Oświecenia Narodowego i Propagandy Rzeszy. W albumie można znaleźć zarówno wiarygodne świadectwa zniszczeń stolicy i okupacyjnej codzienności warszawiaków, jak i zmanipulowane lub sfingowane fotografie przedstawiające polskich i żydowskich […]
Czytaj całość o nas W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie 1939-1945.

Wielka Wojna na Wschodzie (1914-1918). Od Bałtyku po Karpaty

Front wschodnui na nieznanych fotografiach Album przywołuje obraz drugiego, największego teatru działań wojennych w Europie – frontu wschodniego. I wojna światowa kojarzona jest przede wszystkim z frontem zachodnim. Masakry pod Ypres i Verdun, boje nad Marną, Sommą i Aisne zepchnęły w cień Wschód. Utrwalają ten przekaz spektakularne fotografie. Ikonografia dotycząca wschodniego frontu jest o wiele skromniejsza i prawie nieznana. Tymczasem w pierwszym roku wojny walki toczyły się w Prusach Wschodnich, Królestwie Polskim i Galicji Zachodniej. Latem 1915 linia frontu zaczęła przesuwać […]
Czytaj całość o nas Wielka Wojna na Wschodzie (1914-1918). Od Bałtyku po Karpaty

Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989 – książka z filmem i audiobook

Bohaterowie książki zamieszkali w Warszawie po II wojnie światowej z rozmaitych powodów. Jedni z wyboru, drudzy z miłości, jeszcze inni – posługując się słowami jednego z bohaterów – „przez przypadek”. Cudzoziemcy, którzy związali się z Warszawą, barwnie opowiadają o swoim życiu w realiach PRL-u. O kolejkach, kuchni, tradycji, o języku, polityce… O tym, że można nauczyć się języka, by zrozumieć jeden wiersz i o tym, że kolor liści na drzewach może zaskoczyć. Ta książka jest lustrem, w którym Polacy, a […]
Czytaj całość o nas Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989 – książka z filmem i audiobook

Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944

Czwarta publikacja w serii wydawniczej „Z Archiwum Historii Mówionej”. Broszura Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944 jest montażem fragmentów pochodzących z ponad 60 relacji zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej byłych i obecnych mieszkańców Warszawy. Świadkowie opowiadają o momencie wybuchu powstania, o nadziejach i euforii, które temu towarzyszyły oraz stopniowej utracie wiary w sens tego zrywu; o życiu w piwnicach, głodzie, śmierci bliskich i przyjaciół… Zginęło wówczas około 150 tysięcy cywilów: w masowych egzekucjach, zawalonych domach, pożarach. Setki tysięcy przeszły przez […]
Czytaj całość o nas Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944

(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków

Album towarzyszy prezentowanej w Domu Spotkań z Historię wystawie. Zawiera ponad 120 nieznanych w Polsce zdjęć dokumentujących historię Portugalii w XX wieku – od obalenia monarchii i ustanowienia republiki w 1910 roku, poprzez powstanie systemu autorytarnego (tzw. Nowego Państwa) pod przywództwem António Salazara w 1933 roku, wojny kolonialne w latach 1931–64, aż po Rewolucję Goździków w 1974 roku, która przywróciła w Portugalii system demokratyczny. Wiek XX to jeden z najbardziej fascynujących okresów w historii Portugalii, w którym nastąpił koniec istniejącej […]
Czytaj całość o nas (Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków

Polacy z wyboru

„Polacy z wyboru” to bogato ilustrowany album o dziejach społeczności pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Autorzy opowiadają o losach 26 rodów, których przodkowie przybyli niegdyś z Niemiec do Warszawy; przedstawiają ich wkład w rozwój przemysłu, nauki, kultury i życia społecznego miasta. Ich potomkowie uczestniczyli w przygotowaniu wystawy pod tym samym tytułem prezentowanej w DSH w 2010 roku i w pracach nad albumem. II wojny światowa oznaczała dla Warszawy zagładę. Do tego określenia uprawniają nie tylko rozmiary […]
Czytaj całość o nas Polacy z wyboru

Od Kreuz do Krzyża: losy niemieckich i polskich mieszkańców miasta w XX wieku

Pierwszy zeszyt w serii „Z Archiwum Historii Mówionej”. Krzyż (dawniej Kreutz) powstał w XIX wieku jako osada niemiecka. W wyniku ustaleń Traktatu Wersalskiego znalazł się na terenie Niemiec. W czasie II wojny światowej w miasteczku pojawili się polscy robotnicy przymusowi. W 1945 roku większość niemieckich mieszkańców zdecydowała się na ucieczkę przed nadciągającą Armią Czerwoną. Miejscowość w dużej mierze zasiedlili polscy repatrianci ze Wschodu. Broszura przedstawia skomplikowaną historię miasta głosami świadków – Polaków i Niemców, obecnych i dawnych mieszkańców. Od Kreuz […]
Czytaj całość o nas Od Kreuz do Krzyża: losy niemieckich i polskich mieszkańców miasta w XX wieku

Warszawa międzywojenna w pamięci jej mieszkańców

Druga publikacja w serii wydawniczej „Z Archiwum Historii Mówionej”. Warszawa międzywojenna w pamięci jej mieszkańców to montaż najbardziej wyrazistych fragmentów relacji biograficznych ośmiu warszawiaków mieszkających przed wojną w różnych dzielnicach miasta i reprezentujących różne środowiska i różny status społeczny. Opowiadają oni o swoim dzieciństwie i młodości, ale także o historii miasta w okresie międzywojennym, o jego wyglądzie i atmosferze, o warunkach życia, o nastrojach przed wybuchem wojny. Publikacja zawiera krótki wstęp metodologiczny, a także informacje o Archiwum Historii Mówionej. Jest […]
Czytaj całość o nas Warszawa międzywojenna w pamięci jej mieszkańców

Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców

Trzecia publikacja w serii wydawniczej „Z Archiwum Historii Mówionej”. Broszura „Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców” jest montażem fragmentów pochodzących z ponad 70 nagrań zgromadzonych w AHM, przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Warszawy. Świadkowie opowiadają o historii Warszawy, dniu codziennym miasta w czasie okupacji niemieckiej, o jego wyglądzie i atmosferze, warunkach życia, a także o różnorodnych losach i postawach warszawiaków w tamtym okresie. Znajdziemy tutaj m.in. wspomnienia o ich udziale w konspiracyjnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, o represjach ze strony Niemców, […]
Czytaj całość o nas Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców

Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera

Album „Miasto na szklanych negatywach” to zbiór ponad 60 niepublikowanych dotąd w Polsce zdjęć Willy’ego Römera ukazujących Warszawę i jej okolice w 1916 roku. Album wyjątkowy, nie tylko ze względu na osobę autora, znanego berlińskiego fotografa prasowego z czasów Republiki Weimarskiej, ale także na utrwalony na szklanych negatywach obraz Warszawy i jej mieszkańców sprzed ponad 90 lat. Są to fotografie unikatowe – doskonale zachowane szklane negatywy stanowią jedno z niewielu świadectw życia codziennego mieszkańców Warszawy w okresie I wojny światowej. […]
Czytaj całość o nas Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera

Spojrzenia na warszawskie getto

Oś książki stanowi sześć ulic warszawskiego Muranowa: Krochmalna, Leszno, Karmelicka, Nowolipie, Miła, Stawki-Umschlagplatz – dobrane i ułożone w taki sposób, aby pokazać nie tylko historię tych ulic i ich mieszkańców, ale także życie w getcie, jego przeobrażanie, ścieśnianie i ostateczną Zagładę. Autor zabiera czytelników na wędrówki po tych niezwykłych miejscach, wykorzystując różnorodne źródła: świadectwa ofiar spisywane w czasie wojny, wydane po latach wspomnienia, dokumentację niemiecką, żydowską, polską, wycinki z prasy oraz fotografie przedwojenne, wojenne i współczesne. Szczególną wartość poznawczą dla […]
Czytaj całość o nas Spojrzenia na warszawskie getto

Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. MDM/KMA

Album został przygotowany w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz obchodów jubileuszu dwudziestolecia partnerstwa Warszawy i Berlina. Publikacji towarzyszyła wystawa pod tym samym tytułem, prezentowana w Warszawie i Berlinie w 2011 roku. Teksty przygotowano w języku polskim, niemieckim i angielskim. Książka poświęcona jest Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej i Karl-Marx Allee (Aleja Karola Marksa) – sztandarowym przykładom zespołów zabudowy powojennej, które całościowo – od kompozycji urbanistycznej poprzez formę architektoniczną, aż do zdobnictwa i detali – zostały podporządkowane zasadom socrealizmu. Mimo […]
Czytaj całość o nas Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. MDM/KMA

Cykliści. Sympatycy, pasjonaci, mistrzowie 1886-1939

Pierwszy album fotograficzny z serii „Historie obrazkowe”. Książka, w lekkiej formie, opowiada o początkach sportu rowerowego w Polsce. Zawiera archiwalne fotografie pochodzące z czasów od 2 połowy XIX wieku po rok 1939. Album składa się z trzech rozdziałów (Pasjonaci,  Profesjonaliści i Warszawskie Towarzystwo Cyklistów).  Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława  Kłopotowskiego – torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa  Rawskiego – Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława  Barańskiego, Ludwika Turowskiego – olimpijczyka z Amsterdamu z 1928  roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława […]
Czytaj całość o nas Cykliści. Sympatycy, pasjonaci, mistrzowie 1886-1939

Wodniacy. Pasjonaci wioślarstwa 1878-1939

Druga pozycja po albumie Cykliści w serii Ośrodka KARTA i DSH „Historie obrazkowe”. Fotograficzna, niezwykle barwna i dotąd mało znana – panorama życia polskich towarzystw wioślarskich od drugiej połowy XIX wieku do 1939 roku. Książka opowiada nie tylko o zamiłowaniu do sportu, ale też o całej sferze bujnie kwitnącego, a ściśle splecionego ze sportem życia towarzyskiego. Na zdjęciach utrwalone zostały dawne przystanie rzeczne, łódki, sportowcy w strojach organizacyjnych i plażowych, treningi oraz uprawiane w towarzystwach wioślarskich inne dyscypliny sportów wodnych […]
Czytaj całość o nas Wodniacy. Pasjonaci wioślarstwa 1878-1939

Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady

Książka w serii „Żydzi polscy”. Opowieść o bezprecedensowym przedsięwzięciu – Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego. Z inicjatywy Emanuela Ringelbluma ludzie należący do konspiracyjnej organizacji „Oneg Szabat” zajęli się szczegółowym dokumentowaniem życia i Zagłady Żydów. Wybór relacji Ringelbluma i jego współpracowników, dokumentów, fragmentów dzienników i listów napływających do getta układa się w zapis dokonującej się wtedy Zagłady. Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady Wybór i redakcja: Marta Markowska Konsultacja naukowa: Tadeusz Epsztein Projekt graficzny: Danuta Błahut-Biegańska Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z […]
Czytaj całość o nas Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady

Słownik dysydentów. Czołowe postacie ruchów opozycyjnych w krajach komunistycznych w latach 1956-1989

Publikacja jest efektem dziesięcioletniej pracy wielu niezależnych badaczy z krajów byłego bloku sowieckiego. Zawiera zestawienie ponad 300 biogramów najwybitniejszych przedstawicieli opozycji demokratycznej. Biogramom towarzyszy bogaty materiał analityczny: omówienie podstawowych nurtów ruchu dysydenckiego w każdym z krajów i kalendarium wydarzeń. Tom pierwszy poświecono krajom bałkańskim (Albanii i byłym republikom Jugosławii), Bułgarii, Czechom i Słowacji, Niemcom, Polsce, Rumunii i Węgrom. Drugi z tomów obejmuje biogramy opozycjonistów z krajów byłego ZSRR. Materiał dopełniają indeksy: osobowy i rzeczowy. Słownik dysydentów Czołowe postacie ruchów opozycyjnych […]
Czytaj całość o nas Słownik dysydentów. Czołowe postacie ruchów opozycyjnych w krajach komunistycznych w latach 1956-1989

Honor Bóg Ojczyzna. Żebro Mesjasza

Publikacja poświęcona relacjom polsko-żydowskim i Marcowi 1968 roku, traktowanemu jako ostatni etap wspólnej historii Polaków i Żydów, została zainspirowana konferencją Żydowski Marzec 1968-2008 współorganizowaną przez Dom Spotkań z Historią w 40. rocznicę wydarzeń marcowych. W dwóch tomach znajdują się rozszerzone teksty uczestników konferencji oraz oryginalna ikonografia. Autorami tekstów są Monika Adamczyk-Grabowska, Sławomir Buryła, Christina von Braun, Katarzyna Czeczot, Jan Doktór, Sebastian Duda, Irena Grudzińska-Gross, Anka Grupińska, Maria Janion, Tomasz Kozak, Aleksandra Kretkowska, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Mario Silber, Kazimiera Szczuka, […]
Czytaj całość o nas Honor Bóg Ojczyzna. Żebro Mesjasza

Szeptane słowa. Nauki Zagłady i Cierpienia

Henryk Schönker urodził się w 1931 roku w Krakowie w rodzinie artysty malarza Leona Schönkera. W 1937 roku z rodziną przeniósł się do Oświęcimia. Po wojnie ukończył Politechnikę Krakowską. W 1955 roku wyjechał wraz z rodziną do Wiednia, skąd w 1961 roku wyemigrował do Izraela. Pracował aż do emerytury w izraelskim przemyśle lotniczym. Jego żona Helena pochodzi z okolic Radomia. Mieszkają w Tel Awiwie, mają trzy córki i dziesięcioro wnucząt. Od 1979 roku maluje obrazy. W 2001 roku spisał swoje […]
Czytaj całość o nas Szeptane słowa. Nauki Zagłady i Cierpienia

"Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku" Ludwiga Mehlhorna

Ludwig Mehlhorn w eseju wprowadzającym do książki: Czy istnieją specjalne cechy osobowości lub właściwości charakteru, które pozwalają pojedynczym ludziom zachować duchową niezależność, nie dać się wcielić do ujednoliconego społeczeństwa, na siłę upodobnić do innych? Autor, sam zaangażowany w działalność opozycyjną w czasach NRD, udziela odpowiedzi twierdzącej i przedstawia subiektywny wybór sylwetek osób i grup działających w opozycji wobec totalitaryzmu. Książka ma formę swoistego eseju, będącego zarazem montażem rozmaitych świadectw tekstowych i zdjęć archiwalnych. To przede wszystkim portret pewnej postawy duchowej, […]
Czytaj całość o nas "Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku" Ludwiga Mehlhorna

Kapliczki warszawskie

Publikacja wyróżniona dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana za rok 2008/2009. Album z warszawskimi kapliczkami podwórkowymi. Stołeczne kapliczki to zjawisko wyjątkowe. Stoją w podwórkach studniach, wiszą w bramach, czy na klatkach schodowych, tam gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Przez lata niezauważane, budzą dziś coraz większe zainteresowanie. Mimo tego wiele z nich zagrożonych jest zniszczeniem, a historie związane z ich powstaniem są prawie nieznane. W 1943 roku zaczęto wznosić je w Warszawie na masową skalę. Ujawniono właśnie zbrodnię katyńską, rozegrała […]
Czytaj całość o nas Kapliczki warszawskie

Wokół pałacu i dworu

Album w serii „Kolekcje XX wieku”. Zawiera prywatny zbiór fotografii przedstawicieli polskiego ziemiaństwa i arystokracji z XIX i początku XX wieku. Zdjęcia uwieczniają urodę epoki, która przestała istnieć wraz z nadejściem II wojny światowej i PRL-u. Sceny z polowań i balów, portrety wielopokoleniowych rodzin siedzących na stopniach tarasu, przy podwieczorkach, na werandach, bawiących się na majówkach. Karety zaprzężone w szóstkę i pierwsze samochody, ślizgawki i narciarze o jednym kiju. Cylindry, meloniki, ozdobne laseczki, krynoliny i gorsety. Pałace, dworki i wille, […]
Czytaj całość o nas Wokół pałacu i dworu

Dzienniki Jerzego Zawieyskiego

Jerzy Zawieyski był pisarzem, dramaturgiem, intelektualistą i katolickim działaczem politycznym, symbolem chrześcijańskiej lewicy i oporu przeciw stalinizmowi w kulturze. Dzienniki Jerzego Zawieyskiego opowiadające o okresie „odwilży” i „małej stabilizacji” przełomu lat 50./60., który nie doczekał się jeszcze podobnie całościowych, wielowymiarowych zapisów. Zawieyski pisał w zeszytach, piórem wiecznym – raz poczynionych zapisków nie uzupełniał i nie poprawiał. Jego Dzienniki stanowią interesujące świadectwo nie tylko na temat samego Autora, jako niezwykłego świadka tamtego czasu, ale także – środowisk: literackiego i politycznego, z […]
Czytaj całość o nas Dzienniki Jerzego Zawieyskiego

Taki upór

Jacek Kuroń: Powiem Ci tylko, co uważam za najważniejsze. Upór. Wiele uporu, a jednocześnie dystans do siebie. Tkwi w tym wewnętrzna sprzeczność. Z jednej strony konieczna jest wiara, że to, co robisz, ma głęboki sens, z drugiej: musisz mieć głębokie poczucie, że ani ty taki ważny nie jesteś, ani to, co robisz. Musisz mieć poczucie humoru. (Z wywiadu Taki upór, „Karta”, 1986). Taki upór zawiera teksty autobiograficzne i społeczno-polityczne Jacka Kuronia. Książka stanowi świadectwo epoki, ważne dla zrozumienia historii oraz zagadnień politycznych […]
Czytaj całość o nas Taki upór

Niepodległość socjalisty

Książka w serii „Świadectwa”, wspomnienia Adama Uziembły, znanego działacza Polskiej Partii Socjalistycznej. Autor był typowym przedstawicielem przedwojennej lewicy spod znaku PPS-u, a więc państwowcem i niepodległościowcem. Dziś, po półwieczu Peerelu i zależnych od ZSRR rządów, takie zestawienie, nawet w kontekście przedwojennej myśli politycznej, nie wydaje się oczywiste. Adam Uziembło uczestniczył w rewolucji 1905 roku w Rosji, był żołnierzem Legionów, posłem na Sejm II RP, dziennikarzem i publicystą. Po 1945 roku wyemigrował do Francji, gdzie współpracował m.in. z Radiem Wolna Europa […]
Czytaj całość o nas Niepodległość socjalisty

Rosja w łagrze

Przenikliwe świadectwo rosyjskiego, komunistycznego systemu ukazało się po raz pierwszy na 30 lat przed Archipelagiem GUŁag Aleksandra Sołżenicyna. Pierwsze, polskie, wydanie z 1938 roku nosiło tytuł Rosja w obozie koncentracyjnym i było wersją mocno okrojoną. Rosja w łagrze, z poprawionym i rozszerzonym tekstem jest pierwszym pełnym wydaniem książki. W 1833 roku Iwan Sołoniewicz, wraz z synem i bratem, zostali złapani podczas próby przekroczenia granicy sowiecko-fińskiej i zesłani do łagru. Dwa lata później cała trójka uciekła z obozu i tym razem […]
Czytaj całość o nas Rosja w łagrze

Bunkier

Autor w 1930 roku wyemigrował do Francji. Po wybuchu wojny trafił do Auschwitz, skąd w 1943 został przewieziony do oczyszczania ruin getta w Warszawie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po klęsce Powstania, od września 1944 do wkroczenia wojsk sowieckich w styczniu 1945, ukrywał się wraz z sześciorgiem innych Żydów i katolickim księdzem w piwnicy zniszczonej kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 8. Wszyscy doczekali się wyzwolenia, choć nie każdy po tych ekstemalnych przeżyciach potrafił wrócić do normalnego życia. Wydanie drugie w  erii […]
Czytaj całość o nas Bunkier

Dotknięcie anioła

Rozszerzone i poprawione wydanie we wznowionej serii „Żydzi polscy” Ośrodka KARTA  i Domu Spotkań z Historią. Wspomnienia Henryka Schönkera są zapisem osobistej historii żydowskiego chłopca, który ocalał z Holokaustu. Opowieść rozgrywa się kolejno w Oświęcimiu, Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Bochni, obozie Bergen-Belsen… Wojenne losy autora i jego rodziny to seria cudownych przypadków, ale także pełna determinacji i woli życia walka o przetrwanie. Henryk Schönker opisuje niezwykłe wydarzenia, które pozwalają im wymknąć się śmierci oraz barwne postacie ważne w jego duchowym świecie. […]
Czytaj całość o nas Dotknięcie anioła

Stacja Treblinka

Pozycja w serii „Żydzi polscy” Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią. Richard Glazar, czeski Żyd, po przewiezieniu z getta w Theresienstadt do Treblinki, przydzielony został jako robotnik do brygady, która zajmowała się sortowaniem rzeczy należących do mordowanych w komorach gazowych. Przeżycie w tym szczególnym miejscu miało tragiczny wymiar – Glazar był nie tylkoświadkiem śmierci tysięcy osób, ale jego życie, podobnie jak życie wielu żydowskich więźniów pracujących w obozie, zależało od śmierci innych – przywożona przez nich żywność i ubrania […]
Czytaj całość o nas Stacja Treblinka

Spowiedź

Nowe wydanie książki świadka i kronikarza Zagłady w getcie otwockim, w ramach wznowionej serii „Żydzi polscy” Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią. Calek Perechodnik spisał swoje świadectwo w 1943 roku. Tekst zyskał status kanonicznego, jest cytowany niemal we wszystkich poważniejszych opracowaniach na temat Holokaustu. Pełen jest goryczy, ale i bardzo wnikliwych obserwacji. Zawiera oskarżenie narodu niemieckiego, ale jednocześnie polskiego i żydowskiego. Gniew Perechodnika nie omija nawet jego samego. Autor bierze na siebie dużą część odpowiedzialności za śmierć swojej żony […]
Czytaj całość o nas Spowiedź

Ucieczka z getta

Relacja dramatycznych przeżyć wojennych — opis ucieczki z getta w Końskich jesienią 1942 roku i ukrywania się u polskiej rodziny w Starachowicach. Sugestywny, plastyczny zapis okupacyjnej codzienności, a także bezkompromisowe studium relacji polsko-żydowskich w okresie Holokaustu. We wspomnieniach wyraźnie zagrożenie stanowią Niemcy, ale również polscy sąsiedzi. Z drugiej strony ogromna wdzięczność, wobec tych którzy pomagali narażając własne życie. Halina Zawadzka w posłowiu opowiada również o odnalezieniu po wojnie nadzorczyni, która znęcała się nad nią i jej żydowskimi koleżankami. Autorka książki […]
Czytaj całość o nas Ucieczka z getta

Sobibór

Kolejna pozycja w serii „Żydzi polscy”. W październiku 1943 więźniowie hitlerowskiego obozu śmierci w Sobiborze zorganizowali bunt i ucieczkę. Po tym wydarzeniu Niemcy zlikwidowali obóz i starannie zatarli po nim ślady. Dziś na miejscu obozu stoi już las. Mimo niezwykłej historii buntu, obóz w Sobiborze jest słabo zakorzeniony w zbiorowej świadomości. Symbolem Zagłady jest Auschwitz, nie tylko dlatego, że zamordowano tam więcej ludzi, także dlatego, że zachowany obóz wydaje się bardziej realny. W książce zestawiono relacje 12 osób, którym udało […]
Czytaj całość o nas Sobibór

Odkrycie Karty. Niezależna strategia pamięci

Książka przedstawia 30-letnią historię KARTY – od ostatniej dekady Peerelu po początek 2012 roku. Opowiada zarówno o „Karcie” – podziemnej gazetce, która będąc jednokartkowym buntem wobec stanu wojennego, nadała jej imię (4 stycznia 1982), potem o niezależnym almanachu (1983–90), wreszcie – o współczesnym kwartalniku historycznym – piśmie o tożsamości (od 1991). Publikacja przybliża także zasady i kolejne etapy działania Ośrodka KARTA – instytucji „bez stałego budżetu” – od konspiracyjnego Archiwum Wschodniego po współczesną fundację – organizację pożytku publicznego. KARTA dokumentuje […]
Czytaj całość o nas Odkrycie Karty. Niezależna strategia pamięci

„Kronika Warszawy” nr 151

Zapraszamy do lektury 151. numeru „Kroniki Warszawy” – varsavianistycznego przeglądu społeczno-kulturalnego, współwydawanego przez DSH razem z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy. Pismo koncentruje się przede wszystkim na historii najnowszej stolicy oraz inicjatywach popularyzujących jej XX-wieczne dziedzictwo. W tym numerze znaleźć można m.in. artykuły o kształtowaniu się idei placu Konstytucji, Mieście-muzeum – ekspozycji na ulicy Próżnej, dziejach kolonii Praussa na Grochowie. W części „Artykuły” tekst o dziewiętnastowiecznej Warszawie stanowi znakomite uzupełnienie naszej wystawy zdjęć pierwszych fotografów miasta: Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa i […]
Czytaj całość o nas „Kronika Warszawy” nr 151

Album "Droga do Solidarności. Lata 1975-1980"

Punkt wyjścia opowieści stanowi przypomnienie protestów przeciwko zmianom w Konstytucji na przełomie 1975 i 1976 roku (List 59). Działalność opozycyjna – powstawanie kolejnych organizacji (KOR, WZZ, ROPCiO) i rozwój drugiego obiegu wydawniczego – zderzona zostaje z oficjalnymi wymiarami życia w Peerelu (zjazdy partii, propaganda sukcesu, ale także – ponura codzienność w warunkach pogłębiającego się kryzysu końca gierkowskiej dekady). Kolejne etapy narastania społecznego niezadowolenia wyznaczane są przez zbliżenia na protesty robotnicze w czerwcu 1976 i lipcu 1980. Uwydatniona zostaje także przełomowa […]
Czytaj całość o nas Album "Droga do Solidarności. Lata 1975-1980"

Karnawał z wyrokiem. Solidarność 1980-81

Album w serii wydawniczej obejmującej kluczowe wydarzenia ze współczesnej historii Polski opowiadane świadectwami i obrazem. Koncepcja oddania głosu świadkom i świadectwom, dynamiczny montaż zróżnicowanych źródeł (relacji, listów, fragmentów prasy, obwieszczeń, uchwał, utworów literackich), oryginalna, rozbudowana ikonografia (zdjęcia, plakaty, afisze, ulotki) oraz obecność życia codziennego składają się na przystępną i atrakcyjną formę publikacji w serii. Karnawał z wyrokiem to opowieść o Sierpniu 1980, który stał się punktem zwrotnym w losach krajów bloku sowieckiego. Skala, rozpęd i oddźwięk wydarzeń sierpniowych zaskoczyły nie […]
Czytaj całość o nas Karnawał z wyrokiem. Solidarność 1980-81

Stan wojenny. Ostatni atak systemu

Album w serii wydawniczej obejmującej kluczowe wydarzenia ze współczesnej historii Polski opowiadane świadectwami i obrazem. Koncepcja oddania głosu świadkom i świadectwom, dynamiczny montaż zróżnicowanych źródeł (relacji, listów, fragmentów prasy, obwieszczeń, uchwał, utworów literackich), oryginalna, rozbudowana ikonografia (zdjęcia, plakaty, afisze, ulotki) oraz obecność życia codziennego składają się na przystępną i atrakcyjną formę publikacji w serii. Publikację rozpoczynają relacje z 12 grudnia 1981, a kończą materiały z września 1986, kiedy to Biuro Polityczne KC PZPR zdecydowało o rozszerzeniu lipcowej amnestii na wszystkich […]
Czytaj całość o nas Stan wojenny. Ostatni atak systemu

Upadek Peerelu. 1986-1989

Album wydany z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989, w ramach wydarzeń „Wyłacz system”. Opowieść o agonii Peerelu z udziałem „hamletyzujących” funkcjonariuszy systemu, „konstruktywnych” opozycjonistów i „głosicieli destrukcji”, pielgrzymującego Papieża, czujnych obserwatorów zdarzeń oraz… nas wszystkich.Punktem wyjścia jest czas amnestii dla więźniów politycznych we wrześniu 1986, zwiastującej koniec represji po stanie wojennym i początek jawnej „Solidarności”, a finałem czerwcowe wybory w 1989 roku. Historia jest opowiedziana chronologicznie; cytaty z materiałów źródłowych wzbogacone są o krótkie informacje kalendaryjne. Upadek Peerelu. […]
Czytaj całość o nas Upadek Peerelu. 1986-1989

Rosja a Katyń

Drugie, poprawione i uzupełnione wydanie książki zawiera teksty dotyczące stanowiska „nieoficjalnej” Rosji wobec zbrodni katyńskiej. Najważniejszy dokument, niedrukowany w Rosji, to opracowana przez grupę rosyjskich naukowców wyczerpująca ekspertyza (z 1993 roku), która uczciwie przedstawia zarówno przebieg zbrodni, jak i późniejsze sowieckie kłamstwa o niej. Publikacja zawiera ponadto oświadczenie Stowarzyszenia „Memoriał” i osobiste zapisy jego moskiewskich członków – Aleksandra Gurjanowa, Aleksieja Pamiatnycha, Nikity Pietrowa, z informacjami o Katyniu jakie udało się zdobyć w ciągu ostatnich dwóch dekad. Rosja a Katyń Redaktor […]
Czytaj całość o nas Rosja a Katyń

Droga do samorządu 1916-1990

Publikacja wydana w ramach obchodów 20. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Montaż świadectw (zdjęć, relacji świadków, fragmentów prasy, dokumentów) układa się w historię polskiej samorządności. Z przedmowy wydawcy: „Opowiadamy o 74 latach – u ich progu zaczęło się ziszczać polskie marzenie o samorządności, o roli gospodarza na swoim. Jednak w dwudziestoleciu międzywojennym nie stworzyliśmy lokalnego ładu; w wielonarodowym społeczeństwie często nie udawało się osiągać poczucia wspólnoty. Od czasu wojny zapanowała ideologia, w Peerelu utrwalająca przekonanie, że system całkowicie decyduje […]
Czytaj całość o nas Droga do samorządu 1916-1990

1989. Koniec systemu

Publikacja przygotowana w ramach wydarzeń Wyłącz system przygotowanych przez DSH z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. Broszura w przystępny i atrakcyjny sposób opowiada o przemianach ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 roku. Publikacja ma charakter bogato ilustrowanego (zdjęcia, plakaty, ulotki) rozbudowanego kalendarium, wzbogaconego o fragmenty relacji, cytaty z prasy, dokumentów, przemówień i innych źródeł. Opowieść o wydarzeniach pierwszej połowy roku prowadzona jest głównie z polskiej perspektywy, z innymi krajami w tle. Późniejsze wydarzenia są przedstawione przede wszystkim przez […]
Czytaj całość o nas 1989. Koniec systemu

Teatr Ósmego Dnia

Album jest pierwszą pozycją ogarniającą całą dotychczasową historię Teatru Ósmego Dnia. Teatr Ósmego Dnia to fenomen. Gra już 45 lat i choć dawno zyskał status legendy, najwybitniejszego teatru alternatywnego Polski powojennej, to jednocześnie nadal jest żywą, wywołującą ogromne emocje formacją, sceną na której nie kładzie się choćby cień pomnikowości. W albumie ogromną rolę odgrywają wysmakowane fotografie. Z przedmowy wydawców: „Począwszy od ostatniej premiery, cofamy się w czasie, by zobaczyć w kadrze coraz wcześniejsze etapy kreacji scenicznych Teatru. Zdjęcia oddają rytm […]
Czytaj całość o nas Teatr Ósmego Dnia

Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45

Publikacja poświęcona nieznanemu fragmentowi historii polskiego uchodźstwa w Rumunii. Książka opowiada o losach uchodźców od momentu przekraczania granicy pamiętnej nocy z 17. na 18. września 1939, aż po repatriację do Polski w 1945 roku. Z ponad 200 fragmentów wspomnień wyłaniają się obrazy obozów internowania, historia ucieczek na Zachód, opowieści o próbach ułożenia sobie „normalnego życia” wśród Rumunów, wdzięczność wobec Rumunów, ale i też trudny wymiar tamtych doświadczeń, jakim było internowanie polskiego wojska i władz, czy wydanie 1500 żołnierzy Niemcom. Tekstom […]
Czytaj całość o nas Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45

Rok 1918. Odzyskiwanie Niepodległej

Album w serii wydawniczej obejmującej kluczowe wydarzenia ze współczesnej historii Polski opowiadane świadectwami i obrazem. Koncepcja oddania głosu świadkom i świadectwom, dynamiczny montaż zróżnicowanych źródeł (relacji, listów, fragmentów prasy, obwieszczeń, uchwał, utworów literackich), oryginalna, rozbudowana ikonografia (zdjęcia, plakaty, afisze, ulotki) oraz obecność życia codziennego składają się na przystępną i atrakcyjną formę publikacji w serii. Rok 1918. Odzyskiwanie Niepodległej to chronologiczna, barwnie ilustrowana opowieść o powstawaniu II RP. Album obejmuje wydarzenia od traktatu brzeskiego, poprzez tworzenie się Armii Polskiej, życie codzienne […]
Czytaj całość o nas Rok 1918. Odzyskiwanie Niepodległej

Rok 1939. Rozbiór Polski

Abum w serii wydawniczej obejmująca kluczowe wydarzenia ze współczesnej historii Polski opowiadane świadectwami i obrazem. Koncepcja oddania głosu świadkom i świadectwom, dynamiczny montaż zróżnicowanych źródeł (relacji, listów, fragmentów prasy, obwieszczeń, uchwał, utworów literackich), oryginalna, rozbudowana ikonografia (zdjęcia, plakaty, afisze, ulotki) oraz obecność życia codziennego składają się na przystępną i atrakcyjną formę publikacji w serii. Rok 1939. Rozbiór Polski został przygotowany na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawia historię Polski między styczniem a październikiem 1939 roku. Przejmujące wrażenie sprawia zderzenie […]
Czytaj całość o nas Rok 1939. Rozbiór Polski

Rok 1968. Środek Peerelu

Kolejny album w serii wydawniczej obejmującej kluczowe wydarzenia ze współczesnej historii Polski opowiadane świadectwami i obrazem. Koncepcja oddania głosu świadkom i świadectwom, dynamiczny montaż zróżnicowanych źródeł (relacji, listów, fragmentów prasy, obwieszczeń, uchwał, utworów literackich), oryginalna, rozbudowana ikonografia (zdjęcia, plakaty, afisze, ulotki) oraz obecność życia codziennego składają się na przystępną i atrakcyjną formę publikacji w serii. Tytułowy rok 1968 nie zachwiał Peerelem; bunt studentów spalił się i przeminął, rozpętano a następnie wyciszono antysemicką nagonkę, wielu zmuszono do wyjazdu z Polski, polskie […]
Czytaj całość o nas Rok 1968. Środek Peerelu