AHM

Wstecz

Największy taki zbiór w Polsce

Archiwum Historii Mówionej to największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku. Liczy już ponad 5500 wywiadów biograficznych nagranych w technice audio lub wideo, zdigitalizowanych, opracowanych archiwalnie i udostępnianych w Czytelni Domu Spotkań z Historią, portalu www.audiohistoria.pl oraz na multimedialnej mapie www.warszawazapamietana.pl. Zgromadziliśmy też ok. 30000 skanów archiwalnych zdjęć z rodzinnych albumów naszych rozmówców.

Pionierzy historii mówionej

Pierwsze nagrania pochodzą z 1987 roku, kiedy to zainicjowane przez podziemną „Kartę” Archiwum Wschodnie rozpoczęło akcję nagrywania wspomnień mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, obywateli polskich represjonowanych przez sowieckie władze. 20 lat później w działania programu „Historia Mówiona” Ośrodka KARTA włączył się Dom Spotkań z Historią, który nie tylko tworzy zbiór AHM i uczestniczy w pozyskiwaniu nowych relacji, ale także intensywnie popularyzuje zgromadzone świadectwa.

Co jest w Archiwum?

W Archiwum znajdują się wspomnienia świadków historii XX wieku dotyczące m.in. okresu międzywojennego, II wojny światowej, nazizmu, stalinizmu, Peerelu. Do Archiwum na bieżąco trafiają efekty wszystkich projektów realizowanych przez zespół „Historii Mówionej” Ośrodka KARTA i akcji przeprowadzanych w Domu Spotkań z Historią. Do AHM przyjmowane są także rozproszone nagrania dźwiękowe (w tym na nośnikach analogowych), wykonane w celach badawczych czy dziennikarskich. Nagrywamy relacje audio:

i wideo:

Ponadto udostępniamy nagrania Archiwum Historii Wizualnej Instytutu Fundacji Shoah. Visual History Archive (potocznie nazywany Archiwum Spielberga) to największy na świecie zbiór relacji wideo osób ocalałych, ratujących i świadków Holokaustu. Łącznie w latach 1994–1999 Fundacja Shoah nagrała prawie 52000 relacji wideo w 56 krajach, w 32 językach. Całość została skatalogowana i zindeksowana. Największa liczba relacji pochodzi z USA i Izraela, niemal 1500 osób nagrano w Polsce. Prawie połowę wywiadów przeprowadzono w języku angielskim, 7000 w języku hebrajskim i niewiele mniej w języku rosyjskim. Ogromna większość relacji pośrednio lub bezpośrednio dotyczy Polski, z czego 1566 to nagrania polskojęzyczne.

Jak skorzystać z naszych zbiorów?

Wszystkich zainteresowanych odsłuchaniem pełnych relacji ze zbiorów AHM zapraszamy do naszej Czytelni. Przeszukiwanie relacji ułatwiają pisemne streszczenia. Czytelnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (+48 22 255 05 40) lub e-mailowy m.buko@starastrona.dsh.waw.pl lub ahm@starastrona.dsh.waw.pl.
Jeżeli znaleźliście w naszym archiwum relację kogoś z Waszej rodziny, odezwijcie się do nas – z przyjemnością przekażemy Wam kopię nagrania.

Nagrywamy

Osoby gotowe opowiedzieć nam historię swojego życia lub znające świadków historii chcących podzielić się wspomnieniami, prosimy o kontakt z Archiwum Historii Mówionej: +48 22 255 05 40, ahm@starastrona.dsh.waw.pl (Dom Spotkań z Historią).Jarosław Pała

 

Uczymy

Prowadzimy seminaria i zajęcia dla uczniów, studentów i nauczycieli, a także warsztaty oral history dla osób zainteresowanych tą metodologią. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Zapraszamy na stronę relacjebiograficzne.pl

relacje screen

Innowacyjny serwis internetowy umożliwiający dostęp do pełnych relacji audio i wideo ze zbiorów AHM. Wywiady połączone zostały z transkrypcjami, a na Portalu znajduje się wyszukiwarka, która ułatwia korzystanie z relacji.

Obejrzyj interaktywną mapę Warszawa Zapamiętana

To wyjątkowy spacer po ulicach dawnego miasta, pełen osobistych historii. Mapa jest sukcesywnie uzupełniana o nowe materiały, które „przypięte” są do miejsc, o których opowiadają.

wawzapa

 

Zapoznaj się z wybranymi relacjami w serwisie audiohistoria.pl 

audiohistoria

Publikacje Archiwum Historii Mówionej

Warszawiacy nie z tej ziemi
Ocaleni z Mauthausen
Powroty. Warszawa 1945-46
Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944
Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców
Warszawa międzywojenna w pamięci jej mieszkańców
Od Kreuz do Krzyża: losy niemieckich i polskich mieszkańców miasta w XX wieku