Taki upór

Wstecz

Studio Session-053-Edit - KopiaJacek Kuroń: Powiem Ci tylko, co uważam za najważniejsze. Upór. Wiele uporu, a jednocześnie dystans do siebie. Tkwi w tym wewnętrzna sprzeczność. Z jednej strony konieczna jest wiara, że to, co robisz, ma głęboki sens, z drugiej: musisz mieć głębokie poczucie, że ani ty taki ważny nie jesteś, ani to, co robisz. Musisz mieć poczucie humoru. (Z wywiadu Taki upór, „Karta”, 1986).

Taki upór zawiera teksty autobiograficzne i społeczno-polityczne Jacka Kuronia. Książka stanowi świadectwo epoki, ważne dla zrozumienia historii oraz zagadnień politycznych i społecznych XX wieku. To również opis drogi – od marksizmu, poprzez zaangażowanie w działalność opozycyjną lewicy laickiej, udział w przemianach demokratycznych w Polsce, po sprawowanie mandatu posła i objęcie teki ministra.

Wyboru dokonano z całości spuścizny Autora, w tym ze wszystkich dotychczasowych publikacji (wydanych w pierwszym i drugim obiegu), a także z unikatowej, liczącej ponad 1000 pozycji Kolekcji Jacka Kuronia, znajdującej się w zbiorach Ośrodka KARTA, w skład której wchodzą również niepublikowane materiały. Jest to o tyle ważne, że znacząca część publicystyki Jacka Kuronia jest znana najwyżej bardzo wąskiemu gronu specjalistów.

Zamysł kompozycyjny książki łączy warstwę biograficzną i publicystyczną: podstawę narracji stanowi chronologiczny wybór z czterech autobiografii Jacka Kuronia (Wiara i wina, Gwiezdny czas, Moja zupa, Spoko! czyli kwadratura koła) obejmujący wszystkie etapy życia Autora – od dzieciństwa po ostatni okres życia – a zarazem blisko 70 lat historii Polski. W narrację autobiograficzną zostały wplecione fragmenty publicystyki społeczno–politycznej (artykuły z lat 1964-2004). Dobór tekstów i zdjęć układa się w opowieść o powojennej historii Polski i jej współtwórcy, pozwala dostrzec złożoność procesów, które doprowadziły do wydarzeń Czerwca i Października ’56, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76, Sierpnia ’80 i Grudnia ’81, a także Czerwca ’89 i kolejnych lat transformacji.

Publikacja zawiera kilkadziesiąt zdjęć, w tym niepublikowane fotografie ze zbiorów Przyjaciół i Rodziny, Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA. Do książki dołączono płytę CD z nieznanymi nagraniami pochodzącymi z działającego poza cenzurą biura informacyjnego KSS „KOR”, którego pomysłodawcą i współtwórcą był Jacek Kuroń. To właśnie dzięki KOR-owi nieceznurowane informacje z Polski trafiały do Radia Wolna Europa oraz BBC.

Jacek Kuroń, Taki upór
Wwybór i redakcja: Maria Krawczyk
Seria: Świadectwa
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
564 strony, twarda oprawa, wkładka zdjęciowa (48 stron), płyta CD; cena: 49 PLN
Patroni medialni publikacji: AMS, Newsweek, historia.gazeta.pl, TOK FM

KURON250