Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen

Wstecz

Studio Session-062-EditPublikacja to wielogłos o tak skrajnym doświadczeniu, jak przejście przez nazistowski obóz koncentracyjny. Książka nie jest kroniką obozów, ale skupia się na indywidualnych odczuciach pokazując jak obozowej rzeczywistości doświadczały konkretne osoby. Poza wstępem głos oddano wyłącznie świadkom, 104 byłym więźniom obozów systemu Mauthausen-Gusen. Zewnętrzną narrację zastępuje odpowiedni układ relacji. Świadkowie pochodzą z różnych środowisk, miejscowości, różnią się stopniem wykształcenia, zawodem i światopoglądem, co pozwala spojrzeć na obozowe doświadczenia z możliwie szerokiej i zróżnicowanej perspektywy.

Prof. Jerzy Kochanowski „Mimo, że nazistowskie obozy koncentracyjne mają już olbrzymią i różnorodną literaturę, to ich obraz utrwalony w pamięci zbiorowej społeczeństwa jest nadal niezwykle schematyczny i jednowymiarowy. Jest to w niemałej mierze skutkiem celowej „polityki historycznej” sprzed 1989 roku, w której dopuszczano wyłącznie czerń i biel (…). Książka ma wszelkie szanse przyczynić się do przełamania tego stereotypowego myślenia.”

 

Katarzyna Madoń-Mitzner otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” za  książkę Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen. W uzasadnieniu  jury można m.in. przeczytać: „Nagrodą pragniemy zwrócić uwagę na znaczenie historii mówionej, historii opowiadanej przez naocznych świadków.  W skład jury Nagród Historycznych tygodnika „Polityka” wchodzą: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Jerzy Holzer, prof. Jerzy Tomaszewski, red. Marian Turski, prof. Feliks Tych, prof. Wiesław Władyka, prof. Wojciech Wrzesiński, dr Marcin Zaremba. Przeczytaj na stronie „Polityki”: o nagrodzonych książkachfragment Ocalonych z Mauthausen

Rozdanie Nagród Historycznych "Polityki". 10 maja 2011

Publikacja powstała w związku z projektem dokumentacyjnym Mauthausen Survivors Documentation Project (MSDP)

Ocaleni z Mauthausen
Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen
Wybór i opracowanie całości: Katarzyna Madoń-Mitzner
Współpraca: Monika Kapa-Cichocka, Ewa Kubaczyk, Piotr Filipkowski, Magda Szymańska, Jarosław Pałka, Paweł Pęciak
Redakcja: Agnieszka Knyt
Konsultacja historyczna: prof. Jerzy Kochanowski
Projekt graficzny: Danuta Błahut-Biegańska
Wydawcy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA
Oprawa miękka, 366 stron, cena 39 zł
Publikacja jest również dostępna w niemieckiej wersji językowej.

Kup książkę w Księgarni internetowej DSH