(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków

Wstecz

Studio Session-096-EditAlbum towarzyszy prezentowanej w Domu Spotkań z Historię wystawie. Zawiera ponad 120 nieznanych w Polsce zdjęć dokumentujących historię Portugalii w XX wieku – od obalenia monarchii i ustanowienia republiki w 1910 roku, poprzez powstanie systemu autorytarnego (tzw. Nowego Państwa) pod przywództwem António Salazara w 1933 roku, wojny kolonialne w latach 1931–64, aż po Rewolucję Goździków w 1974 roku, która przywróciła w Portugalii system demokratyczny.

Wiek XX to jeden z najbardziej fascynujących okresów w historii Portugalii, w którym nastąpił koniec istniejącej 750 lat monarchii oraz jeden z najdłuższych okresów rządów dyktatorskich w Europie obalonych przez Rewolucję Goździków 25 kwietnia 1974. Pośród meandrów przemian politycznych i społecznych toczyło się zwykłe życie, dla większości Portugalczyków niełatwe. Wyjątkowe zdjęcia archiwalne oraz teksty historyczne składające się na tę publikację kreślą portret portugalskiego społeczeństwa od początku XX wieku do roku 1974, uwzględniając dramatyczne momenty największych politycznych napięć i euforii, ale też trudy i rozrywki dnia codziennego.

Fotografie pochodzą ze zbiorów ważnych portugalskich dzienników „Diário de Notícias” i „O Século” oraz archiwów: Abla Resende, Fernando Marquesa i Alfredo Cunhi. Album zawiera teksty w języku polskim, portugalskim i angielskim.

Liczba stron: 168,
format: 21 x 25 cm,
oprawa: miękka ze skrzydełkami,
cena albumu: 39,00 zł,
ISBN: 978-83-62020-66-9
Wydawcy: Dom Spotkań z Historią, Instytut Camoesa w Warszawie.

 

Kup album w Księgarni internetowej DSH