Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera

Wstecz

Studio Session-110-Edit

Album „Miasto na szklanych negatywach” to zbiór ponad 60 niepublikowanych dotąd w Polsce zdjęć Willy’ego Römera ukazujących Warszawę i jej okolice w 1916 roku. Album wyjątkowy, nie tylko ze względu na osobę autora, znanego berlińskiego fotografa prasowego z czasów Republiki Weimarskiej, ale także na utrwalony na szklanych negatywach obraz Warszawy i jej mieszkańców sprzed ponad 90 lat. Są to fotografie unikatowe – doskonale zachowane szklane negatywy stanowią jedno z niewielu świadectw życia codziennego mieszkańców Warszawy w okresie I wojny światowej. Jest to również cenny zapis historii miasta odzyskującego pozycję stolicy.

Willy Römer znalazł się w Warszawie jako żołnierz niemieckich wojsk okupacyjnych. W chwilach wolnych od służby przemierzał z aparatem w ręku ulice miasta, zapuszczając się w rejony pomijane zwykle przez ówczesnych turystów. Uwieczniał przede wszystkim stołeczny folklor: żydowskich handlarzy, sprzedawców ulicznych, kramy, sklepiki, sceny z miejskich targowisk.

Część ikonograficzną albumu poprzedzają teksty historyczne znanych varsavianistów: Tomasza Markiewicza o Warszawie w czasie I wojny światowej oraz Jana Jagielskiego o żydowskich mieszkańcach stolicy. Postać Willy’ego Römera przybliża tekst profesora Dietharta Kerbsa, historyka specjalizującego się w historii fotografii niemieckiej okresu Republiki Weimarskiej.

Wszystkie fotografie wykorzystane w albumie były prezentowane na cieszącej się ogromną popularnością wystawie o tym samym tytule. Ekspozycję  można było oglądać w Domu Spotkań z Historią w Warszawie od 26 lutego do 5 kwietnia 2009.

Zdjęcia są własnością agencji bpk – Bildagentur für Kunst, Kultur und Geschichte.
Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Patroni medialni: PAP, Gazeta Wyborcza, warszawa.gazeta.pl

Miasto na szklanych negatywach
Redakcja: Ewa Kubaczyk
Teksty: Jan Jagielski, Diethart Kerbs, Tomasz Markiewicz
Projekt graficzny: Łukasz Kamieniak
Wydawca: Dom Spotkań z Historią, oprawa twarda, 136 stron, format 210 x 250 mm

Kup album w Księgarni internetowej DSH