II wydanie książki „Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen”.

Wstecz

Publikacja to wielogłos o tak skrajnym doświadczeniu, jak przejście przez nazistowski obóz koncentracyjny. Książka nie jest kroniką obozów, ale skupia się na indywidualnych odczuciach pokazując jak obozowej rzeczywistości doświadczały konkretne osoby. Poza wstępem głos oddano wyłącznie świadkom, 104 byłym więźniom obozów systemu Mauthausen-Gusen. Zewnętrzną narrację zastępuje odpowiedni układ relacji. Świadkowie pochodzą z różnych środowisk, miejscowości, różnią się stopniem wykształcenia, zawodem i światopoglądem, co pozwala spojrzeć na obozowe doświadczenia z możliwie szerokiej i zróżnicowanej perspektywy.

Prof. Jerzy Kochanowski „Mimo, że nazistowskie obozy koncentracyjne mają już olbrzymią i różnorodną literaturę, to ich obraz utrwalony w pamięci zbiorowej społeczeństwa jest nadal niezwykle schematyczny i jednowymiarowy. Jest to w niemałej mierze skutkiem celowej „polityki historycznej” sprzed 1989 roku, w której dopuszczano wyłącznie czerń i biel (…). Książka ma wszelkie szanse przyczynić się do przełamania tego stereotypowego myślenia.”

Publikacja jest również dostępna w niemieckiej wersji językowej.

Katarzyna Madoń-Mitzner otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” za  książkę Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen. W uzasadnieniu  jury można m.in. przeczytać: „Nagrodą pragniemy zwrócić uwagę na znaczenie historii mówionej, historii opowiadanej przez naocznych świadków.  W skład jury Nagród Historycznych tygodnika „Polityka” wchodzą: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Jerzy Holzer, prof. Jerzy Tomaszewski, red. Marian Turski, prof. Feliks Tych, prof. Wiesław Władyka, prof. Wojciech Wrzesiński, dr Marcin Zaremba.

Zapraszamy na strony tygodnika:

O nagrodzonych książkach

Fragment Ocalonych z Mauthausen

W DSH prezentowaliśmy również wystawę pod tym samym tytułem. Polecamy katalog ekspozycji Ocaleni z Mauthausen. Do katalogu dołączona jest płyta DVD z nagraniami wideo świadków.

Więcej o projekcie projekcie dokumentacyjnym Mauthausen Survivors Documentation Project (MSDP)

 

Ocaleni z Mauthausen                                                               

Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen

Wybór i opracowanie całości: Katarzyna Madoń-Mitzner

Współpraca: Monika Kapa-Cichocka, Ewa Kubaczyk, Piotr Filipkowski, Magda Szymańska, Jarosław Pałka, Paweł Pęciak

Redakcja: Agnieszka Knyt

Konsultacja historyczna: prof. Jerzy Kochanowski

Projekt graficzny: Danuta Błahut-Biegańska

Wydawcy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA

Oprawa miękka, 366 stron, cena 39 zł