Kapliczki warszawskie

Wstecz

Publikacja wyróżniona dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana za rok 2008/2009.

52827202490KSAlbum z warszawskimi kapliczkami podwórkowymi. Stołeczne kapliczki to zjawisko wyjątkowe. Stoją w podwórkach studniach, wiszą w bramach, czy na klatkach schodowych, tam gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Przez lata niezauważane, budzą dziś coraz większe zainteresowanie. Mimo tego wiele z nich zagrożonych jest zniszczeniem, a historie związane z ich powstaniem są prawie nieznane. W 1943 roku zaczęto wznosić je w Warszawie na masową skalę. Ujawniono właśnie zbrodnię katyńską, rozegrała się tragedia getta, do tego terror, łapanki i godzina policyjna. Okupant zniósł święta, które nie przypadały na niedzielę, zabronił procesji i zgromadzeń. I stąd wszędzie tam, gdzie wieczorem, po zamknięciu bramy, można było poczuć się bezpieczniej i mimo zakazu zgromadzeń wspólnie się modlić, pojawiały się kapliczki.
Album zawiera ponad 200 zdjęć kapliczek z ich intymnym, fascynującym światem, pełnym osobistych pamiątek: różańców, ryngrafów, imiennych świadectw pierwszej komunii. Zdjęciom towarzyszą wspomnienia warszawiaków, pamiętających budowę kapliczek oraz późniejsze wydarzenia z nimi związane. Album dostępny również w angielskiej wersji językowej.

Kapliczki warszawskie
Wydanie II
Zdjęcia: Anna Beata Bohdziewicz
Wstęp i opracowanie tekstów: Magdalena Stopa
Konsultacja historyczna: dr Andrzej Sołtan
Redakcja: Katarzyna Świeżak
Projekt graficzny: KotBury Andrzej Budek, Jacek Ebert
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Oprawa miękka, 239 stron, 58 zł
W tej chwili książka niedostępna.

Polecamy inne pozycje varsavianistyczne: Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy;  Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera; W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie 1939-1945; Spojrzenia na warszawskie getto. 

Publikacje można kupić w Księgarni XX wieku przy ul. Karowej 20 w Warszawie lub w księgarni internetowej.