Wystawa „Raoul Wallenberg. Nie mógłbym postąpić inaczej”

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Wystawa plenerowa

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej zostanie otwarta wystawa poświęcona Raoulowi Wallenbergowi, którą będzie można oglądać na Placu Grzybowskim od 19 kwietnia do 16 maja. Ekspozycja w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Opowieść o życiu i działalności szwedzkiego dyplomaty, rozpoczynająca się od jego dzieciństwa, przez pracę w Budapeszcie, aż po tajemnicze zniknięcie w 1945 roku. Ekspozycja może posłużyć za impuls do rozmowy o tolerancji, demokracji i odwadze cywilnej (dostępne są do niej materiały edukacyjne). Wystawę przygotował Instytut Szwedzki i Forum Historii Żywej w Sztokholmie.

Organizatorzy w Warszawie: Ambasada Szwecji, Ambasada Węgier, Ambasada Izraela, Dom Spotkań z Historią, Miasto Stołeczne Warszawa.

Kim był Raoul Wallenberg?

Raoul Wallenberg (1912-?) – szwedzki przedsiębiorca i dyplomata, który pod koniec drugiej wojny światowej powołał przy szwedzkim poselstwie w Budapeszcie specjalną „sekcję humanitarną” i uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, został aresztowany i ślad po nim zaginął. Wallenberg jest honorowym obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Izraela, Australii i Budapesztu. W 1963 roku Instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Wystawie towarzyszy pokaz filmu oraz debata – zapraszamy!

Zapraszamy na otwarcie wystawy i odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz pokaz filmu z debatą!

Wystawa ”Nie mógłbym postąpić inaczej” Raoul Wallenberg
Warszawa, ul. Raoula Wallenberga
19 kwietnia – 16 maja 2016

Więcej informacji na stronie sweden.se