Wystawa „Raoul Wallenberg. Nie mógłbym postąpić inaczej”

Wstecz

Wystawa plenerowa

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej zostanie otwarta wystawa poświęcona Raoulowi Wallenbergowi, którą będzie można oglądać na Placu Grzybowskim od 19 kwietnia do 16 maja. Ekspozycja w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Opowieść o życiu i działalności szwedzkiego dyplomaty, rozpoczynająca się od jego dzieciństwa, przez pracę w Budapeszcie, aż po tajemnicze zniknięcie w 1945 roku. Ekspozycja może posłużyć za impuls do rozmowy o tolerancji, demokracji i odwadze cywilnej (dostępne są do niej materiały edukacyjne). Wystawę przygotował Instytut Szwedzki i Forum Historii Żywej w Sztokholmie.

Organizatorzy w Warszawie: Ambasada Szwecji, Ambasada Węgier, Ambasada Izraela, Dom Spotkań z Historią, Miasto Stołeczne Warszawa.

Kim był Raoul Wallenberg?

Raoul Wallenberg (1912-?) – szwedzki przedsiębiorca i dyplomata, który pod koniec drugiej wojny światowej powołał przy szwedzkim poselstwie w Budapeszcie specjalną „sekcję humanitarną” i uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, został aresztowany i ślad po nim zaginął. Wallenberg jest honorowym obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Izraela, Australii i Budapesztu. W 1963 roku Instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Wystawie towarzyszy pokaz filmu oraz debata – zapraszamy!

Zapraszamy na otwarcie wystawy i odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz pokaz filmu z debatą!

Wystawa ”Nie mógłbym postąpić inaczej” Raoul Wallenberg
Warszawa, ul. Raoula Wallenberga
19 kwietnia – 16 maja 2016

Więcej informacji na stronie sweden.se