Portrety Sprawiedliwych

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Sprawiedliwi w Warszawie

ks. Jan ZIeja6 marca 2013 r. w warszawskim Domu Spotkań z Historią ukonstytuował się Komitet Honorowy Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Jednym z jego głównych celów było utworzenie Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie oraz promowanie tej idei w Polsce przede wszystkim ze względu na jej walor edukacyjny.

Na warszawskiej Woli powstał pierwszy w Polsce, a drugi w Europie, Ogród Sprawiedliwych. W pierwszym roku uhonorowano tam pierwszych sześciu Sprawiedliwych. Są to:  Tadeusz Mazowiecki, Jan Karsk, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Antonia Locatelli, Anna Politkowska i Marek Edelman.

Twórcy idei Europejskiego Dnia Pamięci za Sprawiedliwych uważają osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.

Portety Sprawiedliwych – warsztaty edukacyjne

Zapraszamy do udziału w zajęciach prezentujących sylwetki osób, które zostały uhonorowane tytułem Sprawiedliwego w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych lub w wirtualnym ogrodzie
Bohaterowie warsztatów:
1. Tadeusz Mazowiecki
2. Jan Karski
3. Magdalena Grodzka-Gużkowska
4. Antonia Locatelli
5. Anna Politkowska
6. Marek Edelman
7. Władysław Anders
8. Jan Nowak-Jeziorański
9. Jan Zieja