Kocham fotografię

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Zapraszamy na nowy cykl zajęć towarzyszących wystawie „Kocham fotografię. Portret epoki w obiektywie Stanisława Kazimierza Kossakowskiego”. Ten cudem ocalony od zniszczenia zbiór jest jak dziurka od klucza, przez którą możemy podejrzeć życie ziemiaństwa z przełomu XIX i XX wieku. Stare zdjęcia hrabiego Kossakowskiego i wspomnienia jego najmłodszego syna wprowadzają nas w tajemniczy, zaginiony już świat pałaców i dworów, polowań i balów, ale też życia bez prądu i kanalizacji, świat, w którym o losie człowieka wciąż decyduje to, w jakiej rodzinie się urodził.
Szkołom gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym oferujemy następujące tematy:

1. Ach, żyć w pałacu…! – życie codzienne XIX-wiecznego ziemiaństwa
Czy życie w pałacu to bajka? Uczestnicy zajęć poszukają odpowiedzi na to pytanie w zdjęciach Stanisława Kazimierza Kossakowskiego oraz wspomnieniach jego najmłodszego syna Jana Eustachego, który spędził dzieciństwo w litewskiej posiadłości hrabiostwa w Wojtkuszkach. Uczniowie poznają otoczenie pałacu i jego wnętrza, zajęcia jego mieszkańców, zaskakujące sprzęty i rozwiązania, o których w pałacu zwykle głośno się nie mówi…

2. Portret ziemiaństwa na zdjęciach Stanisława Kazimierza Kossakowskiego – zajęcia na wystawie
Zajęcia prowadzone na wystawie metodami aktywizującymi pozwolą uczniom zagłębić się w przedziwny świat wojtkuskich fotografii, poznać autora zdjęć, jego niezwykłą pasję, codzienność i niecodzienność pałacu w Wojtkuszkach.

3. Fotografia – pamiątka, dokument, dzieło sztuki?
Wychodząc od pasji hrabiego Kossakowskiego, jaką był wciąż nowy w jego czasach wynalazek fotografii, zastanowimy się nad znaczeniem tego medium. Po co robimy zdjęcia, do czego mogą one nam posłużyć i co wpływa na ich wartość w momencie tworzenia i po latach? Zbiór Kossakowskiego z jednej strony pokazuje typowe zainteresowania fotografów epoki, z drugiej – widać w nim rodzącą się świadomość potencjału nowego medium: eksperymentowanie, łamanie konwencji, grę z widzem.