Cykl warsztatów: „Historyjki z ulicy Karowej”

Wstecz
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/DSH/domains/starastrona.dsh.waw.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Zapraszamy na cykl warsztatów Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnietowarzyszących wystawie Na nowo. Warszawiacy 1945 – 1955. W trakcie zajęć wykorzystujemy specjalnie przygotowaną książeczkę autorstwa Anny Ziarkowskiej z rysunkami Bohdana Butenki, która w nieskomplikowany i atrakcyjny sposób przybliża dzieciom poruszaną na wystawie tematykę. Książeczka jest bogato ilustrowana fotografiami z wystawy pochodzącymi z Polskiej Agencji Prasowej. Ponadto jest wyposażona w naklejki, szablon do samodzielnego składania oraz szereg różnorodnych zadań do wykonania przez czytelnika. Zachęcamy Państwa do zakupu książeczki w wyjątkowo atrakcyjnej cenie – 10 zł.  Można ją wykorzystać podczas jednych z naszych warsztatów lub do rodzinnego odkrywania historii w domowym zaciszu.

Tematy warsztatów:

– Hulajnoga pradziadka – o powojennych zabawach, grach i zabawkach:

W co bawiły się dzieci gdy otaczały je tylko ruiny stolicy? Co to były pikuty i na czym polegało toczenie koła? W trakcie warsztatów uczestnicy, poznając gry, zabawy i zabawki, zapoznają się z realiami życia w powojennym mieście. Wielość zastosowanych źródeł m.in. relacji świadków pochodzących  z naszego Archiwum Historii Mówionej, fragmentów filmów dokumentalnych oraz zdjęć  archiwalnych w ciekawy sposób przybliżą dzieciom realia epoki. Na zakończenie każde dziecko wykona swoją zośkę i nauczy się w nią grać.

– Jak odbudowano Warszawę?

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób udało się dokonać tak niezwykłego przedsięwzięcia, jakim była odbudowa stolicy. Bazując na filmach dokumentalnych, archiwalnych zdjęciach i relacjach świadków uczestnicy dowiedzą się, kto i w jaki sposób ocalił warszawską Starówkę i co to znaczy rekonstrukcja oraz jaki prezent mieszkańcy stolicy otrzymali od Związku Radzieckiego i czym był socrealizm. Uczniowie wcielą się również w pracowników Biura Odbudowy Stolicy i sami spróbują odtworzyć fragment zniszczonego miasta.

– Kupię, sprzedam. O zakupach w powojennej Warszawie.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak w powojennej Warszawie rozwijał się handel. Liczne materiały źródłowe m.in. filmy dokumentalne, relacje świadków i fotografie przybliżą klimat ówczesnych bazarów, sklepów i targowisk. Wyjaśnimy również do czego służyły kartki żywieniowe i co to była „parterowa Marszałkowska”? Wspólnie wskażemy podobieństwa i różnice między powojennym a współczesnym sposobem handlowania. Warsztaty zakończymy grupową pracą plastyczną która pomoże rozwiązać zagadkę kim była ciocia UNRRA.

 – Stalingraty czyli transport w powojennej Warszawie

Co to były stalingraty i skąd wzięła się ta nazwa? Co w Warszawie robiły amerykańskie ciężarówki z demobilu? W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z formami transportu miejskiego, funkcjonującego w powojennej stolicy. Sięgniemy do archiwalnych fotografii, filmów dokumentalnych i nagrań z Archiwum Historii Mówionej aby jak najlepiej przybliżyć uczniom realia tamtego okresu. Poznamy również wczesne plany budowy warszawskiego metra i dowiemy się, ile z nich udało się zrealizować. Czy wszystkie środki transportu obecne są w Warszawie do dziś? Przekonamy się o tym wykonując model wyjątkowego pojazdu.