Nagroda KLIO dla Magdaleny Stopy za książkę „Przed wojną i pałacem”.

Wstecz

Magdalena Stopa za książkę „Przed wojną i pałacem” wydaną przez Dom Spotkań z Historią otrzymała nagrodę KLIO w kategorii varsaviana.

Autorka opisuje historię tej części Śródmieścia Warszawy, którą obecnie zajmuje Pałac Kultury i Nauki oraz plac Defilad. Najstarsza i największa w Polsce wytwórnia płytowa Syrena-Record, siedziba Polskiego Radia czy pierwsza w Warszawie powojenna kawiarnia, słynna Café Fogg przy Marszałkowskiej 119 – to tylko niektóre miejsca przypomniane w książce. Aby przypomnieć nieznane dzieje śródmiejskiego kwartału, Magdalena Stopa dotarła do dawnych mieszkańców tego miejsca lub ich dzieci i wnuków (m.in. Jana Kobuszewskiego czy słynnego amerykańskiego sowietologa Richarda Pipesa). Wszyscy zostali sportretowani przez fotografa Jana Brykczyńskiego, w miejscach swego dawnego zamieszkania, czyli obecnie na placu Defilad lub we wnętrzach PKiN. Książkę ilustrują też nieznane szerzej fotografie z archiwów publicznych oraz zdjęcia ze zbiorów rodzinnych dawnych mieszkańców.

Książka dostępna jest w Księgarni XX wieku w Domu Spotkań z Historią oraz w sprzedaży internetowej http://bookstore.starastrona.dsh.waw.pl/bookstore

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego