Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma

Wstecz

Szanowni Goście i Przyjaciele Domu Spotkań z Historią!

Wraz z  Komitetem Budowy Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma i Stacją Muranów zwracamy się do Państwa o udział w głosowaniu w budżecie partycypacyjnym Warszawy w 2017 roku i poparcie projektu rewitalizacji skweru przy ulicy Nowolipki 28 wokół planowanego upamiętnienia Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego Emanuela Ringelbluma – projektu nr 3 w dzielnicy Wola, rejonie Nowolipki+Powązki. Głosowanie trwa od 14 do 24 czerwca 2016 r.

Trzyletnia (1940 -1943) działalność dokumentacyjna kierowanej przez Ringelbluma zakonspirowanej grupy „Oneg Szabat” nie miała precedensu w gettach okupowanej Europy, a ocalałe, przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie zbiory Archiwum Ringelbluma stanowią bezcenne źródło wiedzy o życiu i zagładzie europejskich Żydów. W 1999 roku Archiwum zostało, obok „De Revolutionibus” Kopernika i dzieł Chopina, wpisane na międzynarodową listę UNESCO „Pamięć Świata”.

18 września 2016 r., na skwerze przy ulicy Nowolipki 28, w miejscu, w którym przed 70 laty ocaleli członkowie „Oneg Szabat” wydobyli z ziemi pierwszą część Archiwum, otwarte zostanie Miejsce Pamięci Narodowej, którego głównym elementem będzie upamiętniająca Archiwum i jego twórców instalacja artystyczna. Zarówno instalacja, jak i Miejsce Pamięci Narodowej to efekt współpracy Komitetu i dzielnicy Wola, sfinansowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prezentacja projektu znajduje się w jednym z załączników tego listu.

Rewitalizacja zieleni i elementów małej architektury, która ma być przeprowadzona w przyszłym roku, dopełni godnego i estetycznego wyglądu skweru, oraz stworzy publiczną przestrzeń spotkań i odpoczynku w rejonie, w którym takich miejsc brakuje. Projekt rewitalizacji skweru jest dołączony do listu. Warunkiem uzyskania finansowania inwestycji z budżetu partycypacyjnego jest zwycięstwo w głosowaniu.

Jak oddać głos na projekt?

Aby zagłosować, trzeba mieszkać w Warszawie. Nie jest konieczny meldunek. Można głosować tylko w jednej dzielnicy – niekoniecznie tej, w której się mieszka – i w obszarze, jeśli dzielnica jest podzielona na obszary.

Z powodu obowiązujących podczas głosowania przepisów, utrudniających wybór większych i droższych projektów, prosimy o oddawanie głosu TYLKO na nasz projekt. Głosowanie na nasz, i inne projekty w praktyce pozbawia nas szansy na zwycięstwo i realizację inwestycji.

Zachęcamy do głosowania online na stronie https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl

  • Kliknij przycisk ZAGŁOSUJ po lewej stronie
  • wprowadź swoje dane – imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail, adres zamieszkania
  • kliknij w link, który otrzymasz e-mailem na swój adres
  • wybierz dzielnicę Wola i obszar Nowolipki+Powązki
  • wybierz projekt nr 3
  • kliknij WYŚLIJ SWÓJ GŁOS
  • dokończ uzupełniać dane
  • potwierdź swój głos
  • Jeśli chcą się Państwo zapoznać z projektem rewitalizacji i projektem Miejsca Pamięci Narodowej, prosimy o otwarcie załączników.

Jeśli są Państwo zainteresowani historią grupy „Oneg Szabat” i Archiwum Ringelbluma, zapraszamy na stronę:

https://pl-pl.facebook.com/UpamietnienieArchiwumRingelbluma

 

Projekt rewitalizacji skweru

Prezentacja upamiętnienia Archiwum Ringelbluma