Finisaż wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945–55”

Wstecz

Warszawa 1946. Stare Miasto. PAP/ autor nieustalonyFinisaż wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945–55”
3–4 września 2016
Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa zapraszają na weekend zamykający wystawę „Na nowo. Warszawiacy 1945–55”: spotkanie „Dziewczynka ze zdjęcia” oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Na wydarzenia WSTĘP WOLNY.

3 września, sobota, godz. 16:00
Spotkanie „Dziewczynka ze zdjęcia”
Spotkanie z Patrycją Jastrzębską, która opowie o poszukiwaniach dziewczynki ze zdjęcia wykonanego 3 kwietnia 1946 roku przez amerykańskiego fotografa Reginalda Kenny’ego na warszawskim Muranowie. Na dachu budynku przy ul. Stawki 5/7 stoi kilkuletnia dziewczynka w za dużych butach i zbyt obszernej koszuli i patrzy na morze ruin getta. Nie wiadomo, kim jest i co tam robi. Dziś miałaby około 80 lat. Fotografia jest niezwykle przejmująca, ukazuje ogrom zniszczeń Warszawy po II wojnie światowej. Patrycja Jastrzębska ze Stowarzyszenia „Masław”, kuratorka projektu „Tu było, tu stało” wraz z pisarzem Grzegorzem Kossonem zorganizowali akcję poszukiwania dziewczynki. Rozpoczęli ją w mediach społecznościowych.

4 września, niedziela, godz. 16.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945–55”
Spotkanie z kuratorkami wystawy Na nowo. Warszawiacy 1945-55 Anną Brzezińską-Skarżyńską (Polska Agencja Prasowa) i Katarzyną Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), które na przykładzie wybranych zdjęć opowiedzą o życiu w tuż powojennej Warszawie, skupiając się głównie na losie dzieci. Będzie to opowieść o ludziach, mieszkańcach Warszawy, którzy wrócili do swych zburzonych domów i którzy z zadziwiającą determinacją i witalnością, próbują zbudować nowe życie. Mieszkając w ruinach, w strasznych warunkach, starają się powrócić do normalności – odgruzowują i budują miasto, bawią się, tańczą wśród ruin, piją kawę w ulicznych kawiarniach, chodzą na mecze piłki nożnej czy boksu…

Kuratorki wybrały na wystawę blisko 240 archiwalnych fotografii z pierwszej powojennej dekady ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej. Na zdjęciach widzimy ruiny i zgliszcza, które sąsiadują z nowymi budynkami, eleganccy mężczyźni w trenczach i kapeluszach z ludźmi w waciakach, tłumy biorące udział w procesji Bożego Ciała z pochodem pierwszomajowym, a smutek, życia w ruinach i dotkliwa bieda z radością, która maluje się na twarzach tańczących par czy bawiących się dzieci.

Fotografie prezentowane na wystawie to także fascynujące źródła historyczne. Ze zwykłych zdjęć dokumentacyjnych – z biegiem lat – nabrały znaczącej wartości historycznej. Każde ze zdjęć można drobiazgowo analizować i na podstawie różnych szczegółów odtwarzać tamtą codzienność. Jednocześnie zdjęcia te poruszają nas, wywołując różne, skrajne emocje od smutku, przez zdziwienie, złość, rozpacz. Taka jest siła dobrej fotografii reporterskiej” – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner.

Na wystawie możemy oglądać zdjęcia pokazywane już wcześniej w DSH, jak i nowe fotografie, prezentowane publicznie po raz pierwszy. To efekt wspólnego projektu PAP i DSH – digitalizacji kilkudziesięciu tysięcy zdjęć z lat 1945–48 z archiwów agencji i niedawno pozyskanych kolekcji.

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Na nowo. Warszawiacy 1945–55. To ostatnia możliwość obejrzenia tej przejmującej wystawy pokazującej ogrom zniszczeń naszego miasta, będącej opowieścią o odbudowie życia, której narratorką jest warszawska ulica.